Răspunde la subiect  [ 73 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Ziua TwingoClub 
Autor Mesaj

Nr: B-112-TGO
Eu zic ca nu e devreme, e numai bine sa apuccam sa planificam din timp.

02:59, 14 Mar 2012

Nr: Ala cu MAC
De acord cu CrisTwingo ... macar putem face propuneri de locatii si bugete , perioade , etc.

01:17, 15 Mar 2012
Profil YIM WWW

Nr: B 100 ZXZ
Eu propun să votăm perioada întâi... ca să avem o certitudine că vine lumea !
Toată lumea este rugată şă-şi spună cuvântul.
Mai, iunie, iulie, august ?

După care vom vota în care perioadă a lunii....
Peurmă locaţii... bla bla bla... întâi să fim siguri că cea mai mare parte din club va veni !

Tricouri imprimate
personalizate
print fotografii pe tricouri
Tipar digital rulaj mare si mic
Bannere stickere
cani scrumiere pixuri brichete etc. personalizate

0734 160 266

12:25, 15 Mar 2012

Propun VARA si cum anul asta are 366 zile, propun jumatatea anului, adica 29 iunie-2 iulie. Cred ca nu e o problema de 1-2 zile libere de la munca odata pe an. Pe traseu (daca va fi) putem sa ne mai intersectam si cu alti membri TwingoClub din tara si apoi eu am propus 4 zile. Banuiesc ca macar 2 zile ne putem strange toti. Dati cu batu' acu' ....

20:03, 16 Mar 2012

Si eu as alege vara, pentru a nu cara un geamantan de haine.

Daca se face in weekend, 90% din cei care lucreaza au liber.

Se poate face exact ca la intrunirile de la moto, in weekenduri si as alege undeva in mijlocul tarii.

Daca are cineva un teren viran sau o tarla libera prin mijlocul tarii ar fi numai buna de pus cortul, muzica, gratar, povesti la foc de seara si admirat la jucarii.

Eu unul am un teren la Cheia, dar este pe un drum forestier si tre sa trecem printr-un rau ca sa ajungem acolo. Asa ca nu cred ca intereseaza pe cineva, sau?

In acelasi timp, daca vreti se poate alege un traseu prin tara si fiecare se alatura treptat pe drum si ne pareseste in functie de necesitati. Insa mi se pare un pic cam dificil.

21:23, 16 Mar 2012
Profil YIM WWW

Nr: B 100 ZXZ
Mamă... ideea lu nea' Gică e genială... să treacă twingou prin râu... :))... lom nişte dulapi după noi... şi tot trecem...

Propun să ne gândim la varianta lu nea' Gică.

Şi dacă se poate... nea' Gică, când ai drum pe acolo fă o filmare... să vedem şi noi cât de accesibilă e zona :D

Tricouri imprimate
personalizate
print fotografii pe tricouri
Tipar digital rulaj mare si mic
Bannere stickere
cani scrumiere pixuri brichete etc. personalizate

0734 160 266

22:10, 16 Mar 2012

Nr: Ala cu MAC
Zona de la nea Gica e super frumoasa , in creierul muntilor.

23:05, 16 Mar 2012
Profil YIM WWW

Ok Mihai,

Promit o filmare cand ajung acolo ;)
Dar daca vrei sa trecem prin rau putem la baza orasului cheia, foarte multa lume campeaza acolo an de an. Nu trebuie sa urcam pana-n munte, ci de la dn sarim santu si gata. Avem si rau si loc viran si ursi minim, dar nu garantez pentru lupi :D

23:56, 16 Mar 2012
Profil YIM WWW

Fara sa va suparati pe mine eu nu ma bag la trecutu prin rau :lol: prefer sa incercam sa gasim ceva cu acces cat de cat ok nu de alta da mi-e mila de masinuta mai ales ca tocmai ce i-am recondtionat jantele anul trecut...sau vin pe jos :D

00:58, 17 Mar 2012
Profil YIM WWW

Si eu optez pt vara pentru mine ar fi ok oricand in perioada 30 iulie-14 august pt ca atunci sunt liber tot timpul in rest eu in weekenduri sunt la...job...si vara sunt de regula de la 10-11 dimineata pana seara la 9...in perioada propusa de Cristi nu pot nici macar o zi pt ca anul asta am examen de licenta si o sa termin pe 6 iulie...
asadar din punctul meu de vedere e ok aproape in orice zi dupa 6 iulie in timpul saptamanii si daca e sa includa si un weekend v-am spus perioada in care sunt disponibil putin mai sus... :)

01:01, 17 Mar 2012

Inainte de toate, este nevoie de o locatie, apoi ar trebui stabilita data, astfel incat sa se poata aduna lume cat mai multa din cat mai multe zone.

02:50, 17 Mar 2012
Profil YIM WWW

Acum 2 veri am ars-o cu twingo pe Transfagarasan. Acolo am rupt la propriu masina...bielete, amortizoare ...zob.

Pe parea cu jud Arges. Contrar indicatiilor mele un amic regreta ca nu mi-a ascultat sfatul. Si la Audi il costa mai mult :lol:

Programari chei

Diagnoza auto: Renault, Dacia, Peugeot, Citroen, VAG, OPEL, BMW

Telefon: 0723820128
e-mail: mircea.mocanu.ct@gmail.com
YM: bubu782001@yahoo.com

14:35, 23 Mar 2012
Profil YIM

Pe partea aia intotdeauna e gaurit asfaltul, e varza. N-au facut nimic acolo de atatia ani. In schimb cand treci pe partea cu Sibiu ... alta viata !

14:38, 23 Mar 2012

Eu dispre Sibiu veneam - ma duceam catre Bucuresti (eram la intoarcere).

Aaa apropo...

Sa pun poze mai baieti - sa vedeti tara lu Twingooo in vara am fost cu Twingoletele in Franta - Sunt acolo GRAMEEEZI :))

Mai ceva ca Loganul la noi. Serios o spun. Trapa aia are un farmec aparte cand mergi pe Coasta de Azur, prin Monte Carlo, sau Saint Tropez.

La reprezentanta Ferrari/Maseratti Monaco Motors in interior ce credeti ca era? Un Ferrari B-102-FIO.

In fata la MonteCarlo Casion...ce credeti ca era? Numai Saracii...Lamborghini (cu numar de Bulgaria), Vreo 8 bucati de Porsche - numere TOATE de Rusia....

Etc etc...

Am fost cu el chiar in reprezentanta Renault (in Cannes) ca imi batea ceva la roata - in momentul in care am intrat...am zis ca plec pe jos gata...omanenii NU m-au lasat sa plec pt ca la ei este REGULA, daca ai pb cu masina si intrii in service esi sunt OBLIGATI sa o faca, in caz de se intampla ceva cu tine dupa aia (cu masina) ei raspund, si tot ei raspund daca se intampla ceva iar ei au ignorat sa remedieze ceva...

Daca insisti se face pe semnatura si declaratie pe propria raspundere (aveam rotile descentrate - plumbi si alte shit-uri).

Cum intrai in Cannes, era un giratoriu mare...cand ma uit mai bine, "GITANII" nostrii spalau parbrize...

Bai, imi era asa de rusine ca aveam numere de Rrromania... Mai ales ca nesimtirile naibii, stateau tolaniti pe iarba (spatiu verde in fata la un Carrefour) si aruncau coji de portocale pe jos, gunoaie...ce mai ca la noi.

La un moment dat imi era frica sa nu ma recunoasca ca astia de fac si mai rau de ras...

Apropo, pilotul automat pe Twingo este o mana cereasca cand conduci vreo 2700km dus (si inca pe atat intors).

Cred ca o sa deschid un topic in care o sa va arat + recomandari + sfaturi + + +

Programari chei

14:57, 23 Mar 2012
Profil YIM

Da eventual putem face un topic cu excursii/drumetii/poze cu twingo din alte tari facute de noi..eu am pozat twingouri prin Grecia Bulgaria si Franta... :D

15:00, 23 Mar 2012
Profil YIM WWW

Suuper sa vezi ce bine sedea Twingoletele pe serpentinele din Alpii Maritimi...

Am fost vreo 3 saptamani...practiv toata regiunea aia am vizitat-o...Provence-Alpi-Coasta de Azur‎...

Normal ca si Italia...Slovenia...Ungaria samd...In italia pe autostrada pe partea stanga erau Uzinele Ferrari (am trecut pe langa Maranello). Frate...cat vedeai cu ochii scria Ferrari...(este fun cand ai la 160km/h un Ferrari galben in fata si care a disparut dintr-o data (cred ca a urcat la 250 instant)...

Cred ca in vara asta o ard din nou pe acolo...

Consum? FIX 6 plinuri si jumatate de combustibil...260 l adica un consum mediu de 4.8l/100km

Chiar trage putin INSA pe autostrazi am mers NUMAI cu pilotul automat (deci nu m-am atins de pedeala de acceleratie - mai putin in Italia unde este haos, mai ales in apropiere de Torino...). Combinat cu carburant de calitate, mers constant...rezulta un consum decent. In Italia am mers ceva mai tare, in rest nu am depasit 130km/h.

La Francezi (fomistii naibii) numai pe drumuri nationale...Pai la aia platesti autostrada din km in km...daca te manaca sa mergi numai pe autostrazi poti sa iesi mai scump ca la avion....

Programari chei

15:07, 23 Mar 2012
Profil YIM

Si acum dupa aceasta descriere frumoasa a lui bubu782001, unii dintre noi visam:
...... oare o sa ajungem si noi cu familia sa vedem 3 saptamani si alte meleaguri?
....... oare o sa ajunga al nostru Twingo sa reziste la un astfel de drum?
...... unde oare ar incapea bagaje pentru 3 saptamani?
Ma opresc aici ca ajung sa merg prea departe.

16:04, 23 Mar 2012

Pai... eu am fost DOI :lol: (hai ca asta a fost tare :) ) - deci eu si cu consoarta.

Second. Masina REZISTA este o prostie sa crezi ca ca nu rezista - ca idee sunt gramezi de buburuze de clasa asta pe autostrazi pe afara - numai la noi este gandirea asta "nu rezista" nu merge daca nu are minim 7 metrii si 3 tone masina etc.

Pai logic ca in RRROMANIA nu are cum rezista NIMIC. Ai idee cum sunt strazile la aia? Calitatea carburantilor este NET superioara - nu cred ca am ajuns sa delirez INCA, deci masina efectiv se misca MULT mai bine, motorul toarce de nu il auzi, chiar se simte in largul ei.

Vreti sa aflati dezavantajele? Ok dau cartile pe fata:

1. Pozitia FOARTE naspa la volan (cazul Twingo). Asta face parte din categoria "nu ai ce sa ii faci" :mrgreen:

2. Lipsa unui suport de sprijin pentru mana dreapta (o cotieara ceva era minunat - asta se poate pune, de fapt de vreo 2 ani sta in casa dar leneaaaa...)

3. Bagajele :lol: chiar nu vad vreun dezavantaj. (in plus in cazul in care sunt sa zicem 4 persoane, se poate cumpara sau daca nu, se poate inchiria un portbagaj suplimentar - gen alea Thule, deci nu este asa de mare of)

4. In FR, preturile sunt in general MAI MARI ca la noi, dar mai mari inseamna cam cu 20 - 30% insa salariile sunt cam cu 100% mai mari ca la noi (salariu mediu FR 1500 euro vs salariul mediu RO cam 500 euro), DAR sunt si preturi mai mici la unele produse comparativ cu cele din RO. Asa ca nu este CHIAR asa de tragic pentru ei cel putin.

5. La ei nu se ard nebuneste masinile ca in Rrromania (nivelul de siguranta este crescut). Pai sunt radare LA GREU in FR si amenzile costa de te usuca. Nu exista acolo ca esti nepotul lui sarkozy samd...ai fost prins....PLATESTI GRAS (sau lasi masina acolo si pleci in chiloti acasa - la modul cel mai serios o spun). La fel este valabil si pentru "aruncatul" masinii pe strada/trotuar samd AKA "PARCARE" (nu conteaza daca ai sau nu avarii). Sunt TONE de cladiri cu locuri de parcare (supraetajate - am intalnit si cu 8 nivele, din care 5 sub pamant). Binenteles GANDITE, de pe strada vezi cate locuri libere mai sunt in parcari (afisajul este updat-at in timp real, pe masura ce masinile intra si iau ticket de parcare).
In Italia am vazut ca se mai destrabaleaza baietii (despre viteza pe autostrazi vb - bine ca au si cu ce... :twisted: ) dar din loc in loc sunt panouri digitale pe care se afiseaza: "CONTROLLO ELETTRONICO DI VITESSE DEI VEICOLI" brusc toti merg de parca sunt la scoala de soferi (nu are importanta ca e tir, Ferrari, Bugatti, Twingo sau Fiat...) :mrgreen:
Auzeam undeva prin dreapta un VRUUUMMMM...si vedeam cum trecea lambo pe langa mine (eu mergeam cu 160 - 170 prin Italia) dar cand trecea ala parca stateam pe loc :mrgreen: Bine ca personal ma distram copios...puteam merge maxim cat ala - doar daca ma tracta :lol:
Prespun ca nu este cazul sa specific ca nu o sa vezi un flash sau nu o sa auzi un claxon INDIFERENT cu cat mergi sau pe ce banda mergi. Deja asta ar fi a 4-a iesire (Am mai fost in Germania de 2 ori si odata in Ungaria - Bulgaria nu o pun ca e tot un fel de Romania) dar cu Twingo este prima oara - si l-am dus "acasa" la el.

Pai doar o viata avem...

Scuzati pentru postul lung, dar poate facem un topic in care expunem fiecare toate experientele si aventurile de genul asta. Merita.

Programari chei

16:23, 23 Mar 2012
Profil YIM

Lasa nene scuzele cu postul lung ca nu e cazul. Baga mare poze pe topic nou ca e interesant :)

17:38, 23 Mar 2012

Cand ajung acasa (in 15 minute plec si vreau sa fac un topic "mumos" cu capitole, povestioare, poze etc)

Programari chei

17:47, 23 Mar 2012
Profil YIM
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 73 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul