Răspunde la subiect  [ 27 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Accident... 
Autor Mesaj

Va salut, pe data de 23 ian 2013 am avut si eu parte de un accident.Un dobitoc nu mi-a acordat prioritate(el venind dupa un drum fara prioritate), si eu l-am lovit cu partea dreapta fata cu o viteza de aprox 35-40 km/h.Eram grabit, i-am oprit talonu`+asigurare+copie B.I...si am vb sa ne intalnim in 2 ore.El a incercat sa o dea la pace cu mine, sa nu folosim asigurarea etc...incercand sa imi ofere 200 lei sa imi repar masina, bineinteles ca am refuzat. A 2-a zi am mers la Carpatica, unde are el asigurare...am facut dosarul tot si acum astept(am specificat ca o fac in regie proprie).Dupa aceea am fost la un service autorizat renault, pt un deviz...acesta fiind de 4890 lei.
Cam cat credeti ca o sa imi ofere aceasta asigurare?Sau o sa am probleme cu ei?

Fişiere ataşate:
2013-01-22 21.10.01.jpg
2013-01-22 21.10.01.jpg [ 1.48 MiB | Vizualizat de 7176 ori ]
2013-01-22 21.10.08.jpg
2013-01-22 21.10.08.jpg [ 1.47 MiB | Vizualizat de 7176 ori ]
2013-01-22 21.10.17.jpg
2013-01-22 21.10.17.jpg [ 1.26 MiB | Vizualizat de 7176 ori ]
22:26, 26 Ian 2013

Nr: TM 85 GMC
sper sa nu ai probleme cu ei
dar si devizul e cam gras
masina nu arata ca ar necesita reparatii de 4890 lei (cred ca te referi la RON)
imi pare rau ca ai avut acest incident...

22:31, 26 Ian 2013
Profil YIM

De ceva vreme asigurarile nu mai cer deviz de la service pentru ca folosesc un program special numit audatex care genereaza automat devizul.

Am avut un accident similar cu aripa de schimbat, bara de schimbat, oglinda de schimbat si capota de reparat si cei de la euroins mi-au dat pentru reparatia in regie proprie 927 lei, devizul facut de ei fiind de 1150 lei.

Pe viitor sa mergeti imediat la un asigurator de mana cu cel care a cauzat accidentul sau daca nu vrea la politie pentru dovada avariilor.

Eu va recomand ca atunci cand este vorba de neacordare de prioritate daca se vrea amiabil, sa cereti cel putin 200 euro + asigurarea. In caz contrar mergeti la politie pentru ai suspenda permisul, ai da amenda si cel mai important pentru daune.

23:39, 26 Ian 2013
Profil YIM WWW

este primul meu accident, si am zis sa nu las omu` fara permis...Data viitoare stiu ce sa fac.
Pe deviz sunt urmatoarele piese:
Capota de schimbat
Farul de schimbat(are urechile rupte)
Bara de schimbat(este sparta cam 4-5 cm)
Masca fata este strambata(deplasata 1 cm)
Aripa dr are stramb coltu`(se vede in poza).
Astept sa ajung acasa, sa merg peste ei...va tin la curent.

22:01, 27 Ian 2013

Nasoala povestea, dar tu vrei sa iti iei inca un twingo sa inteleg din banii ceruti.
Eu zic ca si 1000ron daca iti da, sa ii iei.

Fiecare face cum crede !

Ex: Skoda Fabia 1.2 54cp

18:56, 28 Ian 2013

nu eu am cerut suma aia imensa, atat au facut cei de la service devizul...

15:58, 29 Ian 2013

Nr: BV 18 TAO
Hoti...

16:49, 29 Ian 2013

La suma aia RCA-ul 100% o sa te refuze. Pai suma aia este dauna totala. Un Twingo intreg iei la banii aia, ori aia de la asigurari stiu cum sa scada valoarea masinii mult sub pretul pietii. Sa zici sarumana daca iti da 500 euro.

Programari chei

Diagnoza auto: Renault, Dacia, Peugeot, Citroen, VAG, OPEL, BMW

Telefon: 0723820128
e-mail: mircea.mocanu.ct@gmail.com
YM: bubu782001@yahoo.com

20:29, 29 Ian 2013
Profil YIM

Bubule, esti darnic.

22:37, 29 Ian 2013
Profil YIM WWW

Este? :mrgreen: Asa ziceam si eu... :twisted:

Pe langa asta cand constatatorul de la asigurari o sa vada paguba probabil din aia 500 euro o sa taie si o sa se ajunga la vreo 300.

Citez: "capota se indreapta...un far...bara se repara, aripa se repara, masca se aranjeaza la loc..."

Acuma pe de alta parte..chiar sunt situatii in care nu este cazul sa schimbi element de caroserie care poate fi lejer indreptat. Daca nu sunt cute majore si garui AKA franjuri :mrgreen: se face fara probleme.

Pe de alta parte aia de la service niste nehaliti imputiti. (persoanele de fata se exclud). Pai unul din motivele scumpirii asigurarilor este asta - devize de reparatii nejustificat de mari. Mai sunt si fraudele (care tot cu ajutorul service-urilor se fac). Dar sunt de parere ca le-a cam trecut vremea...

Programari chei

23:58, 29 Ian 2013
Profil YIM

Chiar mai rau, o sa vrea sa puna SH-uri.

00:13, 30 Ian 2013
Profil YIM WWW

Si? Ce este rau in asta? Vopsire montat tinicheaua si aia este !

Moama parca v-ati nascut toti in Rolls-uri. Cand bateti in cuie aripa la Dacie si o lipeati cu carton si aracet + ziare mototolite cum era?

Programari chei

00:20, 30 Ian 2013
Profil YIM

Te rog frumos, eu am folosit doar sarma si spray intotdeauna la dacie :lol:

00:46, 30 Ian 2013
Profil YIM WWW

Decare spray? Farmec? :mrgreen:

Programari chei

00:53, 30 Ian 2013
Profil YIM

Eu va recomand ca atunci cand este vorba de neacordare de prioritate daca se vrea amiabil, sa cereti cel putin 200 euro + asigurarea. In caz contrar mergeti la politie pentru ai suspenda permisul, ai da amenda si cel mai important pentru daune.[/quote]

aici chiar nu sunt deacord cu tine. fiecare om mai face greseli in trafic, si sunt sigur ca si tu mai faci din cand in cand. sunt curios ce ai face tu daca ai fi in postura de a trebui sa dai vreo 200eur (bani pe care sa zicem ca nu ii ai si nu poti sa ii produci repede) doar ca asa vrea ala sa te arda ca nu ai acordat prioritate. eu am avut mai multe accidente, din pacate,si nu stiu daca am fost vinovat nici macar in 5% din cazuri si, doar o singura data cineva mi-a cerut bani si binenteles ca nu i-am dat nimic ( nici nu aveam la mine si nici nu incurajez asta) fara suparare dar chiar nu sunt deacord cu tine aici si nici nu incurajez asta

20:47, 30 Ian 2013
Profil YIM

GicaPhp scrie:
zeugaby scrie:
Eu va recomand ca atunci cand este vorba de neacordare de prioritate daca se vrea amiabil, sa cereti cel putin 200 euro + asigurarea. In caz contrar mergeti la politie pentru ai suspenda permisul, ai da amenda si cel mai important pentru daune.

aici chiar nu sunt deacord cu tine. fiecare om mai face greseli in trafic, si sunt sigur ca si tu mai faci din cand in cand. sunt curios ce ai face tu daca ai fi in postura de a trebui sa dai vreo 200eur (bani pe care sa zicem ca nu ii ai si nu poti sa ii produci repede) doar ca asa vrea ala sa te arda ca nu ai acordat prioritate. eu am avut mai multe accidente, din pacate,si nu stiu daca am fost vinovat nici macar in 5% din cazuri si, doar o singura data cineva mi-a cerut bani si binenteles ca nu i-am dat nimic ( nici nu aveam la mine si nici nu incurajez asta) fara suparare dar chiar nu sunt deacord cu tine aici si nici nu incurajez asta

Nici nu trebuie sa fii de acord, dar cum ar fi sa dea peste tine unu care iese in interesectie si cedeaza cand ajunge deja prin jumatea intersectie si sa-ti rupa si juma de masina, sa te dea si cu capul de volan si tu o sa-i zici ce? Ca asta e, ai gresit, te iert? Nu are nimic daca ai intrat in interesectie si ai zis ca poate e libera si ca o sa treci fara sa mai cedezi? Si de aici putem extrapola mult si bine.

Mie mi-a zis unul care a intrat in portiera mea ca i-a scapat piciorul printre pedale. Ti se pare ok sa greseasca cineva, ca e normal sa gresesti si sa te bage poate in spital sau pur si simplu sa te puna pe alergatura cateva zile pe la politie, asigurari, service-uri?

23:17, 30 Ian 2013
Profil YIM WWW

Si daca ceri niste bani toate astea se rezolva sau nu o sa mai "greseasca lumea"? In fine. Parerile sunt impartite si asa si trebuie sa fie

23:47, 30 Ian 2013
Profil YIM

Banii te ajuta plus sigurarea binenteles. Pentru ca de multe ori o sa ramai surprins insa asiguratorului nu o sa ii convina sa dea bani sa repare o masina din 98 - 99 sa zicem. Pur si simplu iti zice ca e dauna totala si iti arunca 700 - 800 euro pe ea si aia este. Incepe apoi judecata tam-tam...(in timpul asta tu stai fara masina - ca daca o faci, o faci din buzunarul tau).

Programari chei

23:51, 30 Ian 2013
Profil YIM

zeugaby scrie:
Si daca ceri niste bani toate astea se rezolva sau nu o sa mai "greseasca lumea"? In fine. Parerile sunt impartite si asa si trebuie sa fie

Sunt de parere ca asa nu or sa mai greseasca iar. Este ca atunci cand bagi prima oara mana-n foc apoi iti dai seama ca nu mai trebuie sa faci a doua oara, decat daca esti masochist :lol:.

Ce trebuie inteles este ca din greseala unuia pot suferii mai multi.

00:27, 31 Ian 2013
Profil YIM WWW

Citat:
Sunt de parere ca asa nu or sa mai greseasca iar.

Nu este chiar asa. De multe ori putem avea pur si simplu ghinion sau pur si simplu se intampla... este chestie de ironie a sortii.

Dar sunt de acord cu conceptul: gresesti - platesti

Programari chei

00:41, 31 Ian 2013
Profil YIM
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 27 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul