Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Rosia Montana?! 
Autor Mesaj
moderator

Neata baieti!

Cand va beti cafeaua de dimi, lasati si o parere aici vizavi de subiectul Rosia Montana.

Fişiere ataşate:
RM.jpg
RM.jpg [ 201.66 KiB | Vizualizat de 3251 ori ]
01:31, 23 Sep 2013
Profil YIM WWW

Nr: GL 85 JRY
Cred ca e benefica redeschiderea Rosiei Montana, mai ales pentru locuitorii de acolo. Problema este alta: cine va prelua fraiele? daca am face-o noi ca si stat, guvern...etc, ar fi bine, dar daca vin strainii sa profite de pe urma noastra, atunci nu ar mai fi ok. Ar mai fi si problema substantelor folosite pentru "deshumarea mineralelor", in schimb parerea mea, din tot ce am vazut de-a lungul timpului, este ca oamenii, romanii, sunt foarte puturosi. Ma uit la sinistratii inundatiilor care nu fac nimic sa se ajute pe ei, doar asteapta ajutorul autoritatilor. Nu pun mana sa munceasca cot la cot cu echipajele de pompieri si jandarmi, stau pur si simplu si se uita la ei cum muncesc. La fel si la Rosia Montana, in loc sa se straduiasca macar sa treaca pe partea cealalta cu agroturismul sa se ajute intre ei, ca si comunitate, sa dezvolte acea zona din punctul asta de vedere, prefera sa cerseasca ajutor. Au maini, au picioare, putere de munca slava Domnului, eu zic sa inceapa sa faca ceva sa se ajute. E valabil pentru noi toti aceasta idee, sa incercam sa mai si facem cu mana noastra in loc sa cerem tot timpul...este doar parerea mea, nu e neaparat buna, nu e neaparat rea, dar cred ca principalii "vinovati" in acest gen de probleme suntem chiar noi locuitorii acestor "taramuri" care nu facem nimic. Stiu ca o sa ziceti "saracia" nu-i ajuta...etc, se poate face orice daca exista vointa...

10:22, 23 Sep 2013
Profil YIM

Nr: TM 85 GMC
de acord cu RaceFace

11:26, 23 Sep 2013
Profil YIM

Nr: B 100 ZXZ
E benefica exploatarea rosiei montane... dar nu in perioada asta... cand suntem condusi de hiene in foame de bani... care vor sa vanda tot... si ei sa-si traga comisioane grase !

Tricouri imprimate
personalizate
print fotografii pe tricouri
Tipar digital rulaj mare si mic
Bannere stickere
cani scrumiere pixuri brichete etc. personalizate

0734 160 266

11:32, 23 Sep 2013

Nr: GL 85 JRY
Asa este Mihai...

14:38, 23 Sep 2013
Profil YIM

Nr: B-112-TGO
Atat timp cat avem pareri, e bine si ma bucur ca se exprima lumea si in piata, deci LIBER.
Eu personal nu sunt pentru deschiderea exploatarii cu cianuri, deci, NU pentru mult timp pentru ca alta varianta de a prelucra aur industrial nu stiu.

16:08, 23 Sep 2013

Am cautat pe Google Maps Rosia Montana....scuze, dar nu stiam unde e.

Daca acolo sunt depozite de minereu pretios, e bine sa le valorificam.
CUM, DE CINE, CAND, PENTRU CINE?
Cu grija pentru mediul inconjurator, de ROMANI, imediat, pentru ROMANI.

Sper sa nu se intample si cu tezaurul inca neexploatat cum s-a intamplat cu tezaurul Bancii Nationale...tare mult as vrea ca ACEL TEZAUR sa ajunga din nou in Romania si sa nu mai fie tinut de rusi.

18:08, 23 Sep 2013

-nu este bine sa aprobe extragerea aurului cu folosirea cianurii ,chiar daca acum cei din zona nu au de munca ,dar dupa 5-6 ani zona (pe multi km), va fi otravita (pamant si ape ,fantani), apoi cianura va ramane acolo in groapa aia mare , apoi vor apare malformatii la nasterea copiilor ,si probleme vor fi multe , si pe o perioada de ani multi dupa aceasta extragere ,sunt exemple pe net din alte tari ,inainte sa spuneti ca sunteti de acord ,informativa ce implica aceasta operatiune ,pe urma regretul va fi in zadar
-si in final aurul e bine sa il oprim la noi in tara , dar daca va veni firma straina il vor lua ei ,iar noi ramanem si cu pamantul otravit ,si cu aurul luat
-parerile sunt impartite ,dar nu cred ca ii convine cuiva sa ramana cu otrava la el in ograda si sa ii fie luat si aurul, dar guvernantii se gandesc doar la banii din prezent,nu si la consecintele de dupa terminarea extragerii
-asa ca manifestantii fac bine ce fac, am si eu un coleg de la munca ,care se duce cam zilnic la protest

twingo 1,2 din 1994
trabant 601s din 1988
trabant 601s din 1986

tel. 0720 615 570
0760 089 606

21:19, 29 Sep 2013
Profil YIM

Eu zic sa exploateze acolo cat vor dar sa nu afecteze mediul. Ce-i impiedica sa ia 1 lighean si sa spele nisipul ala ? :)

09:47, 30 Sep 2013

Noi nu cunoastem cu adevarat interesele si toate datele problemei care se ascund in spatele acestei "Rosia Montanta", doar speculam.

Dpmdv, ar trebui gandit pe termen lung in beneficiul Romaniei, nu al unor investitori, unor oameni fara slujbe sau unor meschini care vor doar sa mai ia o spaga grasa.

Dar cum la noi nu se inteleg la spaga, nici nu vreau sa ma gandesc unde se va ajunge cu Rosia Montana.2

21:57, 30 Sep 2013
Profil YIM WWW
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 10 mesaje ]