Răspunde la subiect  [ 313 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  Următorul
B 800 KID 
Autor Mesaj

Errr, si ce fac eu cu garantia de la airbag-uri?

20:36, 25 Ian 2013
Profil YIM

O luam cu inceputurile:

First: Ai bagat tzaspe cai de pe un filtru (tzeapa tipic romaneasca)

Citat:
Bucurie mare lumeeee. Mi-am pus kitul de inductie sport de la K&N! Masina se aude stas acuma si se si simte un pic mai mare puterea si timpul de raspuns al pedalei de acceleratie.

Second ai mai bagat tzaspe sute de cai de la XADO (alta tzeapa)

Citat:
Sa nu va mai tin in suspans, substanta se cheama XADO si contine o substanta numita cermat in ea (ceramic-metalic) care se depune in locurile unde sa uzat motorul si prin urmare ofera o compresie mai buna, substanta formeaza o suprafata care este mai alunecoasa ca metalul deci scade consumul si noxele si iti mareste puterea.

ULTIMATE Tuning - deja Veyron-ul este o tinichea obosita.

Citat:
In sfarsit am facut Remaparea! Fuge ca un vis acum, puterea e distribuita pe toata banda de revolutii, eliminate toate punctele "plate" si deci ruleaza mult mai "smooth", pedala de acceleratie e mult mai precisa si consum mai redus cand mergi cu ea "eco". Parca e o alta masina sincer.

Bro - fara suparare, insa nu te-ai saturat iti iei teapa LA GREU? Pe bune. La cate i-ai facut, efectiv ai aruncat banii deam-pulea si nu te-ai ales cu mai nimic.

In topicul asta pe aproape fiecare postare de-a ta ai facut lumea sa se inveseleasca. Ca in bancurile alea cu Bula.

Acuma o dai in "visual tuning" care pe langa faptul ca arata ca un cur, (pt ca Twingo nu se preteaza la volane de genul ala) o mai si strici.

Acuma zici ca am eu ceva cu tine..."ce rea ie lumea asta domle' "

PS stati linistit, nu mai va luati dupa povesti. Garantia la airbag-uri ESTE valabila. Airbag-urile explodeaza DOAR daca este nevoie. Am vazut airbag-uri sarite la o Laguna din anii 90.

Programari chei

Diagnoza auto: Renault, Dacia, Peugeot, Citroen, VAG, OPEL, BMW

Telefon: 0723820128
e-mail: mircea.mocanu.ct@gmail.com
YM: bubu782001@yahoo.com

20:38, 25 Ian 2013
Profil YIM

Nr: B-112-TGO
Atunci la ce se refera garantia?
Poate ca sar toate, dar nu cat si cum trebuie.

20:47, 25 Ian 2013

Asta e parerea ta. Iar faci offtopic la greu. Ce te doare pe tine in mama naibii ce fac eu? Poate imi place mie sa imi iau "teapa". Decat sa am masina stock ca tine si sa te aud prin Martie - Aprilie cum zici "Pfoai de ce i-ai pus roti de 8J pe 15? Ai stricat-o de tot, o sa iti creasca consumul aiurea si ai pierdut si din manevrabilitate.". Cred ca esti cel mai negativ om pe care il cunosc. Cum am zis, nu o sa intelegi niciodata Form > Function. As vrea sa te iau odata la un show de masini sa vad cum te iei de toti de acolo pfoai atunci chiar ca banc cu Bula, ii invit pe toti de pe Forum sa participe :lol:

1. Filtru sport e mare teapa, ca aia de la curse habar nau ce fac ai dracu, in loc sa lase cutia aia de plastic cu o gaura de 5-10cm diametru ca din fabrica... Am scris clar ca aia am puso pt. sunet mai mult decat orice oricum.
2. XADO, hmm, te iei in gura si cu aia de la TUV si cu aia de la revista Top Gear deci ca tu sti mai bine.
3. Remaparea aia am facut-o in principal ca sa netezeasca acceleratia si pt. ca am avut oportunitatea sa o fac ieftin printr-un prieten. Dar ce sa intelegi tu, ca n-ai asa ceva :)).
4. In loc sa fie Topic-ul asta de 7 pagini a ajuns de 14 prin simplul fact ca esti tu trolololol pe aici.

20:49, 25 Ian 2013
Profil YIM

Nr: TM 85 GMC
eu respect opinia lui bubu si in mare parte sunt de acord cu el, insa fiecare isi face masina cum vrea si bineinteles dupa posibilitati
gusturile nu se discuta
insa sincer volanul acesta nu prea se potriveste pe Twingo (parerea mea)
nu te supara pe noi ca facem aceste comantarii insa noi doar ne spunem parerea, tu iti poti face masina cum doresti
spor pe mai departe in ceea ce ti-ai propus !!!

20:52, 25 Ian 2013
Profil YIM

Gelu scrie:
eu respect opinia lui bubu si in mare parte sunt de acord cu el, insa fiecare isi face masina cum vrea si bineinteles dupa posibilitati
gusturile nu se discuta
insa sincer volanul acesta nu prea se potriveste pe Twingo (parerea mea)
nu te supara pe noi ca facem aceste comantarii insa noi doar ne spunem parerea, tu iti poti face masina cum doresti
spor pe mai departe in ceea ce ti-ai propus !!!

@bubu ia notite de la @Gelu. Commentariu de genul asta pot sa il respect. Ce fel imi comentezi tu in schimb cu atitudinea aia e ca si cum imi scuipi in fata. Sunt de acord ca volanul ala nu se potriveste, vreau unul de 320mm mai incolo. Ma saturasem sa ma intind ca sa ajung la punctul cel mai de sus al volanului pt. ca nu este reglabil... E mai bine acum desi a adaugat un efect pe care nu l-am anticipat si anume ca manetele de semnal si stergatoare sunt mai departe de inelul volanului gen :lol:

20:55, 25 Ian 2013
Profil YIM

Bro...esti criminal. Deci caz ca tine RAR intalnesti...

Nu sunt contra upgrade-urilor frate. Sunt O GRAMADA de masini tunate si aranjate, care din punctul meu de vedere arata super, multe sunt chiar pe forumul asta si am apreciat tot ce a fost facut ca lumea si cu cap.

Sunt impotriva kkt-urilor (pe care le ridici in slavi), si impotriva TEPELOR (la care vad ca esti magnet).

Imi zici de filtru sport. Pai bine bro, TU AI MASINA DE CURSE? TU imi dai exemple de pe circuit? Ce mare motor are Twingo ?

FORM > FUNCTION? De ce nu pui un joystick ? Sau o mansa - nu e mai comod?

CU XADO esti disperat - cum pielea mea sa mareasca puterea motorului un maclavais ? Tu nu vezi ca pui botul la greu si nu iti revii?

Stai calm ca am fost la show de masini insa nimeni de acolo nu a marit puterea motorul cu xado.

Programari chei

21:01, 25 Ian 2013
Profil YIM

Proate merge asa:
Masori airbag-uul numai cu un aparat analogic si pui pe urma o rezistenta cu valoarea masurata.

21:06, 25 Ian 2013

:lol: Form > Function. Ti-am zis ca nu o sa intelegi. Forma bate functionalitatea.

Motor mare sau nu tot are nevoie de aer. Rahat-ul ala stock il restrictiona de avea si 2 incaperi in cutia aia de plastic de zici ca o avea turbo sa creeze atata presiune cat sa se plimbe aerul aiurea. Cu filtrul ala am facut si compartimentul motor sa dea mai bine si am si lasat motorul sa respire in voia lui si am si un sunet placut acum la accelerare. Nu a fost vorba niciodata de putere. Puterea e bonus daca exista o crestere. Daca vroiam putere faceam si eu ca @Mihai sau mai bine, imi punea motor de racheta cum mai exista un Twingo cu asa ceva... Aproape tot ce fac eu are baza in planul vizual nu al performantei.

Ti se pare ca ma cac bani? Un proiect de masina dureaza o gramada de timp, cativa ani sa il aduci unde vrei. Revin-o in vreo 1 an si mai vorbim cu ce am facut eu la masina. Abia am atins suprafata superficial cu ce urmeaza sa ii fac. Poti sa ma ajuti pe parcurs cu comentarii utile sau nu.

Ultima oară modificat de IFlip92 pe 21:13, 25 Ian 2013, modificat 1 dată în total.

21:10, 25 Ian 2013
Profil YIM

Citat:
Masori airbag-uul numai cu un aparat analogic si pui pe urma o rezistenta cu valoarea masurata.

NU! FILIP gluma, gluma, dar SA NU TE PUNA ala de jos sa PUI APARATUL DE MASURA PE AIRBAG!!!

ATENTIE MARE!! NU FACE ASTA!

CrisTwingo ! :evil: Daca nu stii, stai in banca ta Cristi ! Pielea mea, poti muri din cauza unei TAMPENII din astea.

Cum sa pui aparatul de masura? Inseamna sa ALIMENTEZI practic airbag-ul - pai ohmetrul cum merge? Cu o baterie (cea din aparatul de masura) inseriata cu valoarea rezistiva si cadranul (sau procesorul care trimite la display - depinde de modelul aparatului de masura).

Airbag-urile se masoara NUMAI prin diagnoza. Filip pune orice rezistenta cu valoarea intre 1.8 to 6.2 ohmi.

Cred ca o sa pun anunt STICKY: NU SE PUNE APARATUL DE MASURA PE AIRBAG !!! La nici o masina !

Chiar se pot intampla accidente f f urate din cauza asta. Nu vreti sa stiti..

http://www.youtube.com/watch?v=WrlU34H0EO0 airbag-ul ala a sarit la 5V.

Programari chei

Ultima oară modificat de bubu782001 pe 21:16, 25 Ian 2013, modificat 1 dată în total.

21:11, 25 Ian 2013
Profil YIM

Citat:
Revin-o in vreo 1 an si mai vorbim cu ce am facut eu la masina

Ai inceput PROST! In modul asta nici in 10 ani nu o sa faci ceva ca lumea. Nu cu XADO si cu filtre se face treaba.

Programari chei

21:14, 25 Ian 2013
Profil YIM

Wahey. Mersi @bubu. In sfarsit raspunsul la intrebare :). A fost asa de greu? Apreciez. Pe viitor vino si tu pe aici si exprimati parerea da nu imi ataca munca pur si simplu.

PS: Am inceput cu functionalitatea masinii ca sa fie baza buna de lucrat pe ea. Si deci cum am inceput prost? XADO mi-a fost recomandat si deci l-am incercat. Nu mi se pare ca a facut nimic rau si cu asta basta. Filtrul da bine in compartimentul motor si cu asta basta.

Ultima oară modificat de IFlip92 pe 21:17, 25 Ian 2013, modificat de 2 ori în total.

21:15, 25 Ian 2013
Profil YIM

Scriu de pe telefon, deci greu, dar daca am zis aparat analogic, asta nu inseamna fara baterie?

21:16, 25 Ian 2013

Nr: TM70KMY
Eu nu comentez la felul in care fiecare isi modifica masina. Doar spun ca ar fi pacat sa renunti la airbag-urile celelalte in cazul in care renunti de buna voie la cel de la sofer.

Stiu pe cineva care are masina din lotul de 1999 care au fost rechemate pentru probleme de calculator airbag. Omul a luat masina din Germania, se pare ca masina nu a fost dusa la reprezentanta la momentul chemarii si i-au sarit airbag-urile pe fatza fara motiv.

Ce vreau eu sa zic e ca pana a facut rost de airbag-uri, s-au montat in locul lor niste rezistente electrice, care au pacalit calculatorul ca totul e bine. Asta dupa ce softul a fost rescris pe calculator, ca de obicei (in vest) calculatorul se arunca dupa un incident si se pune totul nou.

Binenteles ca daca stiam exact valoare ohmica a rezistentei o postam dar nu o stiu. Pot sa ma interesez. Dar cred ca Bubu o stie, ramane de vazut daca vrea sa ne-o si spuna.

PS. eu sunt pt masinile stock, fara modificari. :D

21:17, 25 Ian 2013

:lol:
Citat:
Scriu de pe telefon, deci greu, dar daca am zis aparat analogic, asta nu inseamna fara baterie?

NU EXISTA ohmetru fara baterie. Analogic se refera ca nu are afisaj digital - este cu ac indicator si cadran. Insa ARE baterie.

Ca sa masori O REZISTENTA iti trebuie o tensiune.

MAMA EI DE LEGE A LUI OHM!!! Care zice asa: R=U/I

Programari chei

21:20, 25 Ian 2013
Profil YIM

bubu782001 scrie:
Citat:
Airbag-urile se masoara NUMAI prin diagnoza. Filip pune orice rezistenta cu valoarea intre 1.8 to 6.2 ohmi.

Deja ne-a zis @christistanciu :).

Cat despre mine, deja mi-am exprimat si eu parerea cu privire la decizia mea de a duce lipsa de airbag la sofer dar in schimb vreau ca pasagerii mei sa nu fie supusi la acest risc. O sa cumpar o rezistenta si o sa o bag acolo.

21:22, 25 Ian 2013
Profil YIM

Nr: TM70KMY
" Filip pune orice rezistenta cu valoarea intre 1.8 to 6.2 ohmi."

Raspunsul lui Bubu a fost mai rapid ca al meu. La mine internetul e de vina, merge rau.
Succes!

21:27, 25 Ian 2013

A disparut zapada dar a venit ploaia! Intre timp am prins vreo 2 ore de soare si abia am ajuns sa dau prima mana pe partile de plastic dintr-o parte pana a dat ploaia de a trebuit sa le bag inauntru....

Imagine

23:00, 27 Ian 2013
Profil YIM

Acum toate luminile interioare sunt rosii.

Imagine

Imagine

01:29, 29 Ian 2013
Profil YIM

mor pe voi cu motoarele voastre de 110 cai ... v-am mai spus si o mai spun o data .... UN TWINGO NU V-A FUGE NICIODATA

01:29, 30 Ian 2013
Profil YIM
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 313 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  Următorul