Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Omologare motor d4f 732 pe twingo. Se poate? 
Autor Mesaj

Nr: B 987 MHN
Intrebarea e simpla: se poate omologa in carte un motor d4f 732 in loc de d4f 702?

Fizic stiu ca se poate, vreau doar sa stiu daca se poate face legal transplantul. Stiu toate diferentele, intre ele, inclusiv chiuloasa, admisie, clapeta, rampa de injectie, senzori etc..... :mrgreen:

E vorba de motorul de pe Sandero/Logan care e mult mai comun, se poate gasi an mai nou si cu putini km.

17:38, 01 Mai 2018

Salut. Tu ce an de fabricatie ai - stiu ca s-a pus d4f 732 incepand cu anul 2000 pe Twingo, teoretic nu cred ca o sa ai probleme la omologare.

18:26, 02 Mai 2018

Nr: B 987 MHN
Pai al meu este 2001 si are 702 din fabrica, 732 nu stiu daca s-a pus. Stiu ca s-a pus un model care semana cu asta de sandero in ultimii ani de fabricatie (inainte de twingo 2) dar nu am reusit sa aflu codul.

Mi-e un pic frica sa ma duc la rar la omologare fara sa stiu daca merge ca e ceva munca si bani sa schimbi un bloc motor.

Merci de raspuns, ma mai gandesc daca vreau sa fac o vizita la rar mai ales daca risc sa-mi refuze omologarea plus trebuie sa faci itp-ul la ei. Urasc birocratia din statul asta bananier, e mare buba daca schimb o piesa cu alta identica (dar cu alta serie) dar e perfect ok sa dau jos motorul sa-l desfac si sa schimb toate matele din el.

20:24, 02 Mai 2018

Mda, multa lume uraste stupizenia rar-ului mioritic...

http://www.motorreviewer.com/engine.php?engine_id=47
Aici parca scrie ca s-a pus pe twingo incepand cu anul 2000...twingo este in josul paginii.

Din pacate, acest frumos forum vad ca a ramas doar o amintire a vremurilor cand era o mare activitate pe aici, userii se ajutau intre ei...Eu inca mai sper in el :)

19:10, 05 Mai 2018

Nr: MH05HUF
reinvii acest topic, motorul pe care il am eu seamana cu ala de sandero, e D4F 708.Masina e fabricata in iunie 2004

19:38, 19 Iun 2018
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 5 mesaje ]