Răspunde la subiect  [ 135 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Uleiuri Motor 
Autor Mesaj

Eu merg pe ELF, am pus ELF EVOLUTION SXR 5W40

Postez un link poate interesant pt unii:
http://www.total.com.ro/lub/lubroumanie ... 954&LG=RO&

si

http://www.lubadmin.com/Restitution.asp ... rametre1=2

10:15, 01 Oct 2012
Profil YIM

Nr: ms 10 hfs
Buna.
Maine as dori sa fac schimbul de ulei la masina.
Motorul meu este C3G .
O sa ai pun 10W40(aral).
Ce parere aveti?

15:47, 19 Mar 2013
Profil YIM

Aral e un ulei foarte bun.

Programari chei

Diagnoza auto: Renault, Dacia, Peugeot, Citroen, VAG, OPEL, BMW

Telefon: 0723820128
e-mail: mircea.mocanu.ct@gmail.com
YM: bubu782001@yahoo.com

16:37, 19 Mar 2013
Profil YIM

Eu o sa merg pe Liqui Moly.

Programari chei

16:44, 19 Mar 2013
Profil YIM

ok. mersi pentru sfaturi.daca are altcineva alte pareri.
astept mesaje.

18:47, 19 Mar 2013
Profil YIM

Eu it recomand.

MOTUL 6100 Synergie+ 10W40

21:42, 19 Mar 2013
Profil YIM WWW

Nr: Ala cu MAC
bubu782001 scrie:
Eu o sa merg pe Liqui Moly.

de ce tocmai asta Bubule ?

00:43, 20 Mar 2013
Profil YIM WWW

Pt ca am inteles ca este un ulei foarte bun. Am certitudinea ca este bun si inca un plus, il aduc direct din Germania (de fapt un amic il aduce). Restul nu ma intereseaza.

PS ca idee cam toate service-urile din Germania folosesc Liqui Moly, ori daca si aia sunt prosti...

In SUA Liqui Moly este oferit ca produs recomandat premium de catre dealerii BMW.

Care vreti imi spuneti ca va aduc si voua, insa anuntati din timp pt ca sa stie cat sa ia omul de acolo.

PS ca idee asta o sa fie Liqui Moly Synthoil High Tech 5 W-40 - un ulei de calitate, care conform producatorului se pot obtine intervale de schimb ale uleiului de pana la 40.000 km (deci este foarte rezistent).

"Optimum for modern petrol engines with multi-valve technology and turbocharging. Especially suitable where there are long intervals between oil changes and heavy duty engine requirements. "

Ma tenteaza in prealabil un engine flush...sa mai citesc despre asta.

Programari chei

01:22, 20 Mar 2013
Profil YIM

Nr: GL 85 JRY
Si eu tot pe Liqui Moly cred ca am sa merg, folosesc si la cealalta masina si sunt multumit de el, cel cu MOS2(bisulfura de molibden) l-am folosit. Vezi ca este motor flush tot de la liqui moly. Si cred ca o sa folosesc uleiul asta pentru ca in galati nu gasesc deloc Motul, astia se uita la mine parca n-au auzit in viata lor de motul. Iar intre Castrol, Mobil si Liqui, aleg clar Liqui, cei de la Audi si Vw au reinnoit contractele cu fabricantii de uleiuri, pana acum lucrau cu cei de la Castrol si-l recomandau, de anul trecut au incheiat contract cu Liqui Moly deoarece au venit cu o solutie mult mai buna, mai rezistenta in timp si la parametri mai largi, si cu un pret mai bun pentru calitatea pe care o ofera. Acum ai sa vezi pe noile motoare ca vor recomanda Liqui.

07:44, 20 Mar 2013
Profil YIM

bubu782001 scrie:
Pt ca am inteles ca este un ulei foarte bun. Am certitudinea ca este bun si inca un plus, il aduc direct din Germania (de fapt un amic il aduce).

:?:

bubu782001 scrie:
PS ca idee cam toate service-urile din Germania folosesc Liqui Moly, ori daca si aia sunt prosti...
In SUA Liqui Moly este oferit ca produs recomandat premium de catre dealerii BMW.

Nici una dintre ele nu are legatura cu Romania. Alta clima, alte conditii "igienice". Ai putea sa-mi faci o lista a "cam toate" acestor service-uri care folosesc doar LM?

bubu782001 scrie:
PS ca idee asta o sa fie Liqui Moly Synthoil High Tech 5 W-40 - un ulei de calitate, care conform producatorului se pot obtine intervale de schimb ale uleiului de pana la 40.000 km (deci este foarte rezistent).

Este doar marketing.
In cat timp faci tu 40.000 km?

bubu782001 scrie:
"Optimum for modern petrol engines with multi-valve technology and turbocharging. Especially suitable where there are long intervals between oil changes and heavy duty engine requirements. "

Doar optim? Ce modesti :lol:

bubu782001 scrie:
Ma tenteaza in prealabil un engine flush...sa mai citesc despre asta.

Engine flush se foloseste doar daca ai folosit un ulei care face depuneri sau daca nu cunosti istoria vehicului.

Care se aplica la tine din astea doua?

RaceFace scrie:
Si eu tot pe Liqui Moly cred ca am sa merg, folosesc si la cealalta masina si sunt multumit de el, cel cu MOS2(bisulfura de molibden) l-am folosit.

MOS2? Este un fel de vaselina uleiul?
Ce se intampla cu aceasta MOS2 cand se arde, cam pe unde crezi tu ca se depune?

RaceFace scrie:
Si cred ca o sa folosesc uleiul asta pentru ca in galati nu gasesc deloc Motul, astia se uita la mine parca n-au auzit in viata lor de motul.

Poti comanda ulei motul de la noi de pe http://www.ulei-motul.ro

RaceFace scrie:
Iar intre Castrol, Mobil si Liqui, aleg clar Liqui, cei de la Audi si Vw au reinnoit contractele cu fabricantii de uleiuri, pana acum lucrau cu cei de la Castrol si-l recomandau, de anul trecut au incheiat contract cu Liqui Moly deoarece au venit cu o solutie mult mai buna, mai rezistenta in timp si la parametri mai largi, si cu un pret mai bun pentru calitatea pe care o ofera. Acum ai sa vezi pe noile motoare ca vor recomanda Liqui.

Cuvantul magic.

Ultima oară modificat de GicaPhp pe 08:16, 20 Mar 2013, modificat de 3 ori în total.

08:02, 20 Mar 2013
Profil YIM WWW

Atasati si voi o eticheta a uleiul folosit exact.

08:13, 20 Mar 2013
Profil YIM WWW

Nr: B-112-TGO
Eu folosesc ...(vezi eticheta) si sunt multumit. Nu a facut clabuci niciodata din toamna pana acum si il verific la cateva saptamani. Nivelul a scazut putin dar si masina are km. Motorul trage bine. Zgomotul motorului este acelasi ca si cu Castrol.

Fişiere ataşate:
IMG-20120929-00999.jpg
IMG-20120929-00999.jpg [ 402.92 KiB | Vizualizat de 2518 ori ]

08:51, 20 Mar 2013

Citat:
MOS2? Este un fel de vaselina uleiul?

Vezi ca esti habarnist? Vorbesti aiurea.

Mai cauta si tu si o sa intelegi MOS2 este foarte eficient la reducerea frecarii din cilindri. Dar cum le stim pe toate ce sa zic. Vorbim aici de uleiuri full-sintetice nu de rahaturi minerale.

Daca omul NU DORESTE sa puna rahatul cu care faci capul mare la toti...care e problema? Trebuie oare sa punem toti ce vrei tu?

Citat:
Este doar marketing. In cat timp faci tu 40.000 km?
Da bro...Motul de fapt sunt CEI MAI ADEVARATI, restul fac marketing... :mrgreen:

...ai dreptate. Aia de la VAG de fapt sunt niste idioti..care ii doare in p. de masinile lor si care fac asta doar ca sa para mai smecheri...

Stii ce Gica, imi pun ce ulei vreau in masina, nu am spus ca Motul ar fi un ulei prost insa eu imi pun Liqui Moly din motive PERSONALE. Capisci ? Ceilalti (inclusiv tu) puteti sa puneti si gem de caise in motor - este strict problema voastra. Eu cred ca nu are sens sa dezbatem subiectul aiurea.

Programari chei

09:34, 20 Mar 2013
Profil YIM

Baieti multumesc pentru sfaturi.
O sa tin cont de ele.
In rest toate cele bune .

09:46, 20 Mar 2013
Profil YIM

Ataaaaaaaaat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol:

bubu782001 scrie:
Vezi ca esti habarnist? Vorbesti aiurea.

Mai cauta si tu si o sa intelegi MOS2 este foarte eficient la reducerea frecarii din cilindri. Dar cum le stim pe toate ce sa zic. Vorbim aici de uleiuri full-sintetice nu de rahaturi minerale.

Dar de ce, uleiurile minerale crezi ca nu au aditivi reducerea frecarii la temperaturi ridicate?

bubu782001 scrie:
Daca omul NU DORESTE sa puna rahatul cu care faci capul mare la toti...care e problema? Trebuie oare sa punem toti ce vrei tu?

Despre ce rahat vorbim? Eu vorbeam de ulei.

bubu782001 scrie:
Citat:
Este doar marketing. In cat timp faci tu 40.000 km?
Da bro...Motul de fapt sunt CEI MAI ADEVARATI, restul fac marketing... :mrgreen:
[/quote]

Si totusi in cat timp faci tu 40.000 km?

bubu782001 scrie:
...ai dreptate. Aia de la VAG de fapt sunt niste idioti..care ii doare in p. de masinile lor si care fac asta doar ca sa para mai smecheri...

Si cam unde am scris eu ca-s idioti? Sa nu-mi zici ca ai dedus tu din cuvintele mele asta ca nu te cred.

bubu782001 scrie:
Stii ce Gica, imi pun ce ulei vreau in masina, nu am spus ca Motul ar fi un ulei prost insa eu imi pun Liqui Moly din motive PERSONALE. Capisci ? Ceilalti (inclusiv tu) puteti sa puneti si gem de caise in motor - este strict problema voastra. Eu cred ca nu are sens sa dezbatem subiectul aiurea.

Am zis eu ca LM, Castrol, Mobil etc ca-s uleiuri proaste? Imi pui cuvinte nerostite-n gura?

De ce sa nu dezbatem, crezi ca din postarile habarnistul de mine si din postarile tale nu crezi ca poate iesi ceva constructiv?

12:54, 20 Mar 2013
Profil YIM WWW

Constructiv: Scriciu a intrebat care ar fi motivele. Ei bine, le-am expus. Te ataci atat pentru nimic. Oricum o sa pun ce vreau eu in masina mea si asta tot.

Aia fac un ulei atat de prost cu MOS2 incat de aia il folosesc la greu si il considera un ulei de calitate. Dar tu sustii ca are depuneri samd...daca era asa, probabil nimeni nu il mai folosea.

PS nu am spus nimic de Castrol, Mobil...ia vezi unde am scris eu de asta? De unde si pana unde iti pun cuvinte in gura? Relax ca e frumos afara...

Programari chei

13:05, 20 Mar 2013
Profil YIM

De unde ai mai scos-o ca ma atac?
Ti-am zis eu sa nu bagi in masina ta ulei de care vrei tu? Iar imi cuvinte in gura?

Citat:
Aia fac un ulei atat de prost cu MOS2 incat de aia il folosesc la greu si il considera un ulei de calitate

Si cine mai stie asta in afara de tine?

Citat:
PS nu am spus nimic de Castrol, Mobil...ia vezi unde am scris eu de asta? De unde si pana unde iti pun cuvinte in gura? Relax ca e frumos afara...

Citat:
Dar tu sustii ca are depuneri samd...daca era asa, probabil nimeni nu il mai folosea.

Orice ulei face depuneri pentru ca la baza este un ulei brut. Diferenta o fac aditivii care lupta impotriva depunerilor si nu numai.

Citat:
PS nu am spus nimic de Castrol, Mobil...ia vezi unde am scris eu de asta?

- ...ai dreptate. Aia de la VAG de fapt sunt niste idioti..care ii doare in p. de masinile lor si care fac asta doar ca sa para mai smecheri...

Eu sunt afara si lucrez la un twingo, stiu cum este afara si sunt destul de relaxat mai ales ca este soare.

13:20, 20 Mar 2013
Profil YIM WWW

Nr: GL 85 JRY
Oameni buni nu va certati pe teme de genu asta, pe bune, oricum fiecare isi pune in masina ce considera, nimeni nu obliga pe nimeni cu nimic.

Bubu: si eu consider ca liqui moly e un ulei superior, chiar daca cel cu MOS2 are o culoare ciudata, eu zic ca-si face treaba...dar poate chiar isi face treaba si motul, poate chiar este mai bun, insa am nevoie de argumente reale si comparatii cu alte uleiuri folosite...

Gica: Poate ai dreptate despre Motul, nu pot spune nimic despre acest ulei pentru ca nu l-am folosit niciodata, poate chiar e bun, tu comercializezi acest ulei, il comercializezi pentru ca stiai ca este bun, sau pentru ca ti s-a facut o oferta mai buna decat ti-ar fi facut alte companii de uleiuri? Cum ai stiut inainte sa-l comercializezi ca este un ulei bun, l-ai mai folosit si inainte, ai facut o comparatie si cu alte uleiuri folosite? Intreb si eu...Da-ne un motiv pentru care sa alegem motulul in locul altor uleiuri precum castrol sau mobil...etc...dar lasand la o parte reclama acestui produs zi-ne din experienta avuta cu acest ulei si cu altele. Acum te intreb pe bune pentru ca eu unu chiar as vrea sa aleg un ulei cat de cat bun pentru masina, iar daca acesta chiar este mai bun decat liqui moly, posibil ca-l voi alege pe acesta.

08:22, 21 Mar 2013
Profil YIM

Inainte sa folosesc motul am folosit incepand de la Elf, Aral, Mobil, Castrol etc si in continuare am si aceste uleiuri la vanzare. Insa in urma utilizarii indelungate pe alte masini cat si pe masinile si motocicletele personale motulul a avut cele mai bune rezultate la un numar mare de km (eu fac cam 50.000 km /an, 10 schimburi). Motul are sunetul cel mai bun atat dimineata cat si pe caldurile infernale din vara. Ca si multi dintre voi, toate cele 6 twingo ale mele au fost aduse din germania si toate aveau in motor depuneri masive de cenusi sulfatate care dupa 50.000 km au fost usor usor eliminate din motor. Masina mea are 280.000 km in acest moment si ar putea sa va zica CristiTwingo cum aratau suprafetele camasilor cat si a axelor cu came si a altor elemente.

Lungirea perioadei de schimb a uleiul este datorata aditivilor care fac posibil acest lucru insa daca tineti la masina un interval de maxim 10.000 - 12.000 km este ideal pentru a va tine motorul in conditii ideale de ungere si de a tine un nivel cat se poate de mic de acizi si cenusa in motor. La noi in tara este un nivel de cel putin 5-6 ori de praf in aer care ajunge in motor.

Orice ulei de motor dupa utilizare incepe usor usor sa se degradeze datorita temperaturilor de lucru cat si a uleiului anterior care ramane intotdeauna in motor, iar cel nou are anumiti aditivi care il neutralizeaza pe cel vechi insa il si uzeaza pe cel nou in timp.

Toti producatori tind sa mareasca acest interval de timp pentru ca exista o concurenta acerba intre producatori care vor sa castige clienti cat mai multi cu orice inovatie.

De si nici macar Scriciu nu este uneori de acord cu mine, eu intotdeauna voi recomanda schimbarea uleiul, filtrului de ulei si a filtrului de aer la 10.000km sau 1 an de zile.

Orice ulei ati folosi, incercati sa ii urmariti evolutia in motor, culoarea, depunerile care se vad pe la capacul pe unde turnati, vascozitatea lui pe joja atat dimineata cat si cand este cald si nu uitati sa-l schimbati la 10.000 sau 1 an de zile.

10:01, 21 Mar 2013
Profil YIM WWW

Referitor la schimbatul uleiului de motor si a filtrului aferent la max. 10.000 km sau la interval de 1 an de zile, subscriu parerea/recomandarea d-lui GicaPhp. Cel putin 4 factori majori trebuie sa luati in calcul: In Romania masinile NU circula pe autostrazi, benzina/motorina nu este de aceeasi calitate, uleiurile comercializate din nou nu sunt de aceeasi calitate ca si in Germania si!!! avem foarte mult praf.

10:09, 21 Mar 2013
Profil YIM
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 135 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul