Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Problema Acceleratie. 
Autor Mesaj

Nr: B 120 BAG
Salutare tururor, dupa cum puteti vedea sunt nou pe acest forum. De curand am achizitionat o buburuza si fara sa-mi dau seama (desi la inceput nu as fi crezut asta) a inceput sa imi placa.
Sa trecem la ce o doare. Ca fiecare masina cu o varsta onorabila ca a ei (an 94), are si mici probleme de functionare. Nu am cunostinte tehnice prea multe asa ca am sa explic problema cum pot (sper sa nu par ridicol). Dimineata cand plec dupa loc ii dau a I a, a II a si tot asa. Dupa ce ii dau a II a tin piciorul constant pe acceleratie si merge ca si cum ar fi infranata si isi da drumul de odata ( daca nu esti atent poti foarte usor sa te urci pe cel din fata ta). Tot asa stau la semafor (de exemplu) si cand se pune verde moare motorul, sau uneori chiar si cand astept pe cineva pe avarii (de exemplu) se intampla sa moara motorul fara sa ii fac absolut nimic, sau aceiasi speta se intampla daca apas pedala de acceleratie pana la capat (mai tare), se taie instant...Din ce am mai intrebat si eu in stanga si in dreapta ar putea fi o problema la clapeta de acceleratie.
Asta ar fi povestea, sper ca am descris destul de bine simptomele micutei.

Va multumesc!

21:31, 28 Feb 2016

Nr: TM70KMY
Salut, si bine ai venit printre noi!

Eu iti propun sa faci o mica inspectie la buburuza.

- in primul rand verifica bujiile
- apoi fisele
- apoi delcoul (capacul mai ales) el este vinovat de multe probleme
- apoi filtrul de benzina
- si nu in ultimul rand filtrul de aer

Trebuie sa identifici daca problema ta este de la curent sau de la benzina.

Toate aceste verificari nu costa mare lucru si necesita cunostinte tehnice minime.
Daca te impotmolesti pe undeva, scrie aici. :)
Succes!

19:37, 07 Mar 2016

Nr: B 120 BAG
Am schimbat luna trecuta filtrele de ulei, aier, uleiul, etc..De la filtrul de benzina nu cred ca este, deoarece ar fi trebuit sa fie o problema permanenta, nu doar dimineata. De exemplu eu lucrez 13 ore, ajung la munca cu masina si seara cand plec nu are nici o problema.
Poate pot sa trec si eu pe la service-ul vostru sa imi faceti si mie o verificare de ce bani ar trebuii sa mai investesc in ea :)..

13:40, 17 Mar 2016
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 3 mesaje ]