Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Sunet ciudat roata din fata stanga 
Autor Mesaj

Nr: tm90lvi
Buna, sunt nou pe acest forum si de cateva luni detin un twingo primul model, cel pana in 96. Masina este chiar din 96 si in lini mari functioneaza foarte bine.
O problema care a aparut acum de cateva saptamani, este ca la viteza de 50-60 kmh, in partea stanga se aude un "uruit", faza e ca nu se aude tot timpu si nici nu e foarte tare, acum zilele astea mi se pare ca sa inarutatit si am mai observat ca se aude aproape tot timpul cand accelerez.
Poate fi rulmentul sau e planetara?

13:41, 03 Apr 2016

Nr: IF-99-TIM
inceput de rulment sau verifica piulita de la planetara sa nu se fi slabit !!

11:18, 06 Apr 2016

Am inlocuit rulmentul, dar degeaba tot asa face, am observat ca face doar dupa ce rulez cam 10km, si doar cand este in cuplu, daca rulez la vale sau din inertie cu motorul la relanti sau scoasa din viteza nu face. De asemenea am observat ca peste 100 la ora nu mai este asa audibil.
Presupun ca este planetara din stanga, vreo idee de unde pot face rost de una la un pret bun? In magazin e 260 lei una, calitate medie.

15:56, 13 Apr 2016

Este planetara

16:43, 14 Apr 2016
Profil YIM

Buna, faza e ca mie nu imi bate deloc, adica "uruitul" acesta este singurul simptom. Oare nu se poate gresa sau ceva?
Fiind primul model de twingo, se potriveste planetara de la cele model mai nou? Gen an 2000?

19:43, 14 Apr 2016

Nr: B63FLU
Eu am twingo tot din 96' si uruiala era de la rulmentul de presiune. Dupa schimbare(tot kitul) zgomotul a disparut.

14:48, 06 Mai 2016

Nr: GR 04 NAY
Suspend-o pe ceva si verifica daca ai joc sau vreun huruit la roata , asta inseamna ca e rulmentul mort , daca nu verifica planetara la tripoda . Salutari !

17:34, 13 Mai 2016

Caucurile au fost! Am pus unele de vara si nu mai face

17:49, 13 Mai 2016
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 8 mesaje ]