Răspunde la subiect  [ 33 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
GPL si Twingo 
Autor Mesaj

Nr: MH-04-MXD
La C3G din ce este formata instalatia de gaz?

Vreau benzina ieftina sa-mi urle vantul in freza.

15:14, 01 Apr 2013
Profil YIM

Butelie, Plaman, Calculator, Flansa si cevelectrovalve + un motoras pas cu pas pentru debit foarte controlat.

22:58, 01 Apr 2013
Profil YIM WWW

GicaPhp scrie:
Investitia unei instalatii care este pentru tipul de motor de pe twingo, si anume cea secventiala (compact, tomaseto, brc etc) nu alte adaptari de monopunct cum mai pun unii si zic ca e proasta ca n-are putere si alte chestii de acest gen) o vei amortiza in 20.000 km. Pretul la a mea a fost 2200 lei.

Da' invers merge? Secventiala pe monopunct de poate adapta/ merita investitia?

08:14, 07 Iun 2013

Depinde doar de cei de la GPL daca vor.

20:45, 07 Iun 2013
Profil YIM WWW

Nu cred ca poate sa mearga.

Instalatiile GPL de tip secvential sunt sisteme de alimentare cu GPL controlate electronic (au un ECU propriu) ce pot fi instalate pe toate autovehiculele cu injectie secventiala (deci cu secvente de injectie - adica sisteme de injectie cu mai multe injectoare, pe scurt multipunct). Unitatea electronica originala a masinii controleaza secventa de injectare si temporizarea. GPL se injecteaza direct in colectorul de admisie, obtinindu-se astfel un amestec GPL/aer optimizat pentru combustie.

Instalatia GPL pentru injectia monopunct, se foloseste de sonda lambda prin E.L.C. (Electronic Lambda Control) si se asigura autoreglarea instalariei pe toata durata functionarii cu GPL astfel randamentul motorului este maxim cu un consum minim de carburant.

Programari chei

Diagnoza auto: Renault, Dacia, Peugeot, Citroen, VAG, OPEL, BMW

Telefon: 0723820128
e-mail: mircea.mocanu.ct@gmail.com
YM: bubu782001@yahoo.com

21:59, 07 Iun 2013
Profil YIM

Deci tocmai ai fost lovit cu o explicatie logica ca nu se poate.

23:26, 08 Iun 2013
Profil YIM WWW

Baietii voi unde v-ati pus instalatiile GPL pe masini? Ma apuc sa studiez piata...ca nu mai tine ;)
l.E. Eventual link-uri sau contact :)

10:07, 02 Mai 2014

http://www.supergaz.ro/

13:15, 02 Mai 2014
Profil YIM WWW

Nr: DJ 23 EVG
ce fel de butelie ati ales? din aia stil roata de rezerva? sau normala care o bagati in miniportbagaj? daca ati ales din aia in locul rotii de rezerva, se poate folosi o roata de rezerva din aceea ca e bicicleta , adica mai subtirica ca sa nu ocupe prea mult loc prin masina ..adica se gasesc sa se potriveasca la prezoane si inaltime? care au fost pasii pe care i-ati urmat dupa ce ati montat gpl...mergeti la RAR ca sa inscrie in cartea tehnica tipul de alimentare? costuri..ma tenteaza si pe mine dar ca sa fac asta trebuie sa fac o investitie minima in aspectul exterior si anume sa imi schimb parbrizul ca am luat o piatra la 160km /h si sa fac pragurile si teava de la sonda lambda de sub masina a putrezit...si abia apoi pot merge sa imi montez o instalatie gpl dar nu stiu ce sa aleg..multipunct sau cum. cine stie detalii il astept sa scrie, multumesc

10:25, 18 Ian 2016

Butelie toroidala (in locul rotii de rezerva) de 33 litri.mai mare nu o sa intre sigur si nici la asta nu mai poti da banchetele pana in spate.raman undeva la jumate.deci sigur nu o sa aiba loc roata de rezerva decat in portbagaj. Dupa ce montezi instalatia va trebui sa mergi la RAR sa ii faci o identificare (167 lei) si sa treaca in carte instalatia.

07:14, 19 Ian 2016
Profil YIM

Ca si costuri ai de ales tomasetto de la 2100 pana la 2500 depinde de montator si brc undeva pe la 2850 lei

07:18, 19 Ian 2016
Profil YIM

Nr: DJ 23 EVG
vreau sa ii pun butelie de gas...de care ? mono sau secventiala? twingo din 99

02:15, 16 Mai 2016

Nr: IF-99-TIM
Salut bajeti !! Proaspat ,,gaozar" si eu....am pus tomasetto cu butelie la roata de rezerva 32L....masina merge super bine deocamdata sunt multumit...in oras am consum de 8% pe gpl la un mers mediu,nici batraneste dar nici schimbat in limitare. Singura diferenta simtitoare de pana acum mi se pare la top speed....daca pe benzina se ducea 167km/h ,acum 161-163km/h ar fi maxim....cel putin pana acum...inca nu am iesit pe o autostrada....ma declar multumit ! Apropo am facut plinul 26L = 53 lei :twisted: :twisted:

10:43, 03 Iul 2016
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 33 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2