Răspunde la subiect  [ 96 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5
turometru, presiune ulei , temperetura apa. 
Autor Mesaj

Nr: BL 386A
Love baby love... si alte alea.... nu mai sunt mad ca il cumparai eu inaintea ta.... :lol: :lol: :lol:

15:23, 26 Ian 2012
Profil YIM

TGO scrie:
Love baby love... si alte alea.... nu mai sunt mad ca il cumparai eu inaintea ta.... :lol: :lol: :lol:

Nici sa nu fii, ca este in interesul tuturor, daca place mai multora le facem si lor sau le explicam cum am facut noi.

16:01, 26 Ian 2012
Profil YIM WWW

Astept acum sa vina ceasul....

16:18, 26 Ian 2012
Profil YIM

asa cum am promis am revenit cu preturi si detalii despre "sifonata" mea
astazi am fost la tinichigiu si mi-a dat o veste "buna", masina nu este stramba (adica sta dreapta pe strada) si ca se poate face destul de repede si ieftin (1200 ron mana de lucru cu tot cu vopsit) si inca 100 euro piesele.
eu zic ca e destul de bine si merita reparata

16:26, 29 Ian 2012
Profil YIM

Nr: Ala cu MAC
Pai e chiar bine la bani , sa vedem si noi cum o scoate ca de mult caut un tinichigiu si vopsitor bun si ieftn.

17:39, 29 Ian 2012
Profil YIM WWW

sa vedem ce o sa faca la asta. pana acum toate masinile care le-am dus la el au iesit impecabil. astept si eu cu nerabdare sa vad rezultatul final. cred ca peste 2 saptamani o sa fie gata
in functie de cum o sa am si eu banii

17:50, 29 Ian 2012
Profil YIM

Poate vb si eu cu el de praguri daca vrea si poate :D

11:57, 30 Ian 2012
Profil YIM

dupa ce o repar o sa fac tot posibilul sa ajung la intalnire sa vedeti si voi cum iese. sper sa fie de bine

21:31, 30 Ian 2012
Profil YIM

Ma bucur ca se rezolva si nu esti nevoit sa renunti la ea :D

21:35, 30 Ian 2012
Profil YIM

Scuze ca nu am citit tot dar deja se incepuse a vosrbi offtopic, am si eu un ceas indicator raid hp pentru temperatura apei. cica are si un senzor. unde il leg sau unde il pun... am motorul d4f 708. dar e cam acelasi lucru cu d7f, se numeste asa doar pentru ca e din generatia noua, probabil pt ca e euro 4. dar tot am nevoie de ajutor cu senzorul de la temperatura apei. ms anticipat.

12:55, 17 Feb 2012

il poti pune langa senzorul de apa existent printr-un spliter.

00:50, 18 Feb 2012
Profil YIM WWW

Cateva poze @ subiectul lui zeugaby. Cam asta e procedura. Problema la masina ta e, cum am inteles eu la telefon, ca e strimbat tare si din interior stalpul B (la mine nu era grav indoit, so putut indrepta). Daca se taie stalpul si din interior, inainte de taiere trebe sudat un rolcage in interior sa nu se strambe toata masina cand se taie. In rest nu e mare problema, eu zic ca tinichigiu a exagerat un pic, daca nu vrei toata masina vopsita mai mult de 7-800 de lei nar avea voie sa fie.

P.S. Pozele sunt in ordine cronologica dar de jos in sus :)

Fişiere ataşate:
Picture 180.jpg
Picture 180.jpg [ 275.36 KiB | Vizualizat de 2229 ori ]
Picture 146.jpg
Picture 146.jpg [ 566.31 KiB | Vizualizat de 2229 ori ]
Picture 127.jpg
Picture 127.jpg [ 604.61 KiB | Vizualizat de 2229 ori ]
Picture 110.jpg
Picture 110.jpg [ 683.08 KiB | Vizualizat de 2229 ori ]
Picture 097.jpg
Picture 097.jpg [ 723.55 KiB | Vizualizat de 2229 ori ]
iphone 087.JPG
iphone 087.JPG [ 816.79 KiB | Vizualizat de 2229 ori ]
iphone 036.JPG
iphone 036.JPG [ 602.42 KiB | Vizualizat de 2229 ori ]
iphone 032.JPG
iphone 032.JPG [ 411.56 KiB | Vizualizat de 2229 ori ]
15:17, 19 Feb 2012
Profil YIM

Foarte multi baieti priceputi printre voi, dar nimeni nu a montat un biet TUROMETRU (afisaj digital) RAIDHP PE UN TWINGO 16v? Nu a gasit nimeni o solutie buna? S-au postat scheme, pareri tot felul de presupuneri am incercat o schema "geniala" a lui bubu-condensatori, rezistente, diode facut montaj cu mare grija(electrician auto, nu eu), studiata schema turometrului... si asa frumos s-au dus dracu 4 milioane...mai arata doar 8volti pe baterie si turatie ioc..Am reusit sa il schimb.Acum ce fac cu el? Ma ajuta cineva?

10:53, 18 Feb 2013

cel mai usor mod este OBD2 SI DIRECT PE TEL CU ANDROID este varianta ieftina si aratoasa + ca iti arata apa consum si tot felu de nebunii cat de cat ok

11:03, 18 Feb 2013
Profil YIM

Citat:
am incercat o schema "geniala" a lui bubu-condensatori
schema aia cu condensatoare, este pe reno.ro si NU AM PUBLICAT-O EU. Daca o sa cauti mai bine o sa vezi asta.

Gicosu, daca nu ma insel...am vorbit telefonic cu privire la turometru...si chiar m-am oferit sa te ajut. Presupun asta pentru ca am fost sunat de cineva si a pus problema cu privire la un turometru si ciudat este mi-a spus aceeasi poveste cu turometrul ars. Coincidenta?

Afla ca Twingo scoate semnal de turatie DIN ECU (semnal gata procesat - dreptunghiular adica). Ori acel "mare" electrician auto care ti-a montat turometrul, daca deschidea si el (din bun simt) schema de la injectie vedea (sau gasea) semnalul si il scotea EXACT de acolo. Presupun ca totusi nu s-a obosit sa faca asta. Ca nu avea schema...nu este o scuza - putea sa o caute (sau sa puna pe cineva sa faca asta - daca el nu se pricepe) si sa nu strice lucrurile sau masinile oamenilor - de asta mai iau foc masinile din cand in cand...

Pe de alta parte, inainte de a cumpara un turometru, este o regula (tot de bun simt) sa te interesezi ce tip de intrare de semnal suporta acel model de turometru si daca este compatibil cu semnalul scos de masina ta. Asta e valabil la orice masina si la orice model de turometru.
Spun asta pentru ca schema aia cu condensatoare este buna pentru anumite tipuri de turometre.
Sunt 3 tipuri de intrari de semnal. Semnal dreptunghiular TTL, semnal ANALOGIC (cazul cu montajul cu condensatori sau iesire de la alternator - doar la motoarele diesel) si ultimul este semnal multiplexat pe reteaua CAN-BUS.

Voltajul se masoara DIRECT de la baterie - se pune iesirea de voltmetru de la afisajul ala pe baterie (printr-o siguranta).

PS daca iti ziceam sa iei 2 fire sa le bagi in rezervor si capetele firelor sa le pui pe baterie oare faceai asta? Sau facea "electricianul" ?

Intreb si eu pentru ca exista o lege universal valabila: Inainte de a aplica o metoda - indiferent daca este buna sau rea, trebuie verificat. Cate turometre a montat electricianul asta al tau?

Sincer ma deranjeaza cum pui tu problema. Altii sunt de vina ca un idiot iti buleste tie masina si jucariile din ea...

Programari chei

Diagnoza auto: Renault, Dacia, Peugeot, Citroen, VAG, OPEL, BMW

Telefon: 0723820128
e-mail: mircea.mocanu.ct@gmail.com
YM: bubu782001@yahoo.com

12:41, 18 Feb 2013
Profil YIM

Nr: B-112-TGO
Unde dau LIKE si UNLIKE ? :lol:
Stiu ce zice bubu, eu centrez... eu dau cu capu'
Ma duc inapoi pe facebook atunci. Va salut ca sunteti simpatici.

22:22, 18 Feb 2013
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 96 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5