Răspunde la subiect  [ 45 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Computer de bord pentru Twingo 
Autor Mesaj

Fac si diagnoze.

PS diagnozele sunt gratuite. Conditia este sa stati dupa programul si timpul meu - mi se pare de bun simt asta.
Ce se poate face via software, configurari, resetari samd se rezolva la mine. Ce nu se poate...va expediez la scriciu. PS intre timp il informez de cine vine si ce are nevoie ca omul sa fie deja pregatit - in ideea rezolvarii cat mai rapide a situatiei.

De ex, daca aveti un martor aprins pe bord, eu am sa diagnostichez masina, daca este nevoie de un senzor ceva o piesa scriciul deja o comanda (asta binentels dupa ce va intelegeti la pret) si o monteaza cand ajungeti cu titiul la el. La final reveniti la mine pt stergerea erorii daca este memorata.

Immo off si alte chestii cum scrie mai sus - 200 lei la Twingo.

Altceva, in viitor intentionez sa montez CB-uri si turometru pe Twingo 1.2 8v (dupa 1997) respectiv 1.2 16v (toate variantele).

Prin CB se intelege COMPUTER DE BORD, care arata consum, jurnalier distante parcurse, litrii de carburant folositi (asta e foarte tare - tot timpul stii cat mai ai in rezervor in functie de cat ai consumat) si multe altele.

Pentru asta o sa trebuiasca sa cumparati un bord de Logan (benzina), si la 16v este necesar un bord de Clio bicorp cu cb (deci versiunea HdG - scrie pe eticheata de pe spatele borului) respectiv un UCH de kangoo, clio, master etc - chiar daca este codat se rezolva.

Restui informatiilor o sa le primiti pe parcurs - poze exemple si tot ce se poate.

Binenteles ca manopera la CB / turometru costa. Asta se negociaza local.

PS
la 16V se poate activa si pilotul automat (tempomat) la drum intins este de nu se poate...
la versiunea 1.2 8V CB-ul este facut perfect pt el - pe CB practic este desenat un mic Twingo.

Fişiere ataşate:
66858090424710458801733-168009-700_700.jpg
66858090424710458801733-168009-700_700.jpg [ 19.24 KiB | Vizualizat de 4218 ori ]

Programari chei

Diagnoza auto: Renault, Dacia, Peugeot, Citroen, VAG, OPEL, BMW

Telefon: 0723820128
e-mail: mircea.mocanu.ct@gmail.com
YM: bubu782001@yahoo.com
13:55, 19 Mar 2012
Profil YIM

misto computerul de bord, sa inteleg ca eu avand motorizarea de 1.2 8v trebuie sa cumpar bordul de logan daca as vrea sa pun asa ceva nu?

14:12, 19 Mar 2012
Profil YIM WWW

Da. Binenteles.

Filosofia este in felul urmator:

Am atasat o poza sa intelegeti.

Din bord ies urmatoarele:
LCD-ul de la bordul de Logan undeva unde vreti - intr-un ceas, intr-o cutiuta, intr-un decupaj elegant pe bordul de la Twingo...unde doriti.
Se iese si cu semnal de turatie intr-un turometru (practic se scoate TOT din turometrul ala ramane doar ceasu si cadranul - resul se pun de la bordul de logan - adica motorasul de la ac si o iluminare trasa de la pozitii).

Din ECU se scoate semnal de consum si se intra cu el in bordul de Logan (Sirius 32 are asa ceva - vezi pe DSN ca sa pus, acelasi tip de ECU are Twingo dupa 1997), tot din ECU se scoate semnalul de turatie care o sa intre in bord (semnal cat se poate de curat si de frumos - ca doar dupa asta stie ECU sa dea scanteie),

Bordul mai necesita semnal de viteza (pentru calculul consumului l la 100 de KILOMETRII) se scoate semnal de viteza de la afisajul de bord central (parerea mea ca este cel mai apropiat punct - nu e cazul sa ne lungim cu fire prin masina).
Se mai intra cu un semnal de la butonul din capatul manetei (pentru navigarea in meniuri).

Cum bordul de Logan are posibilitatea de a afisa pe LCD si temperatura apei, se poate pune optional, cu semnal de temperatura lichid de racire (aici este necesara o modificare) - in sensul ca trebuie achizitionata o sonda de temperatura apa de logan si montata pe circuitul de racire - nu este greu, cu cateva furtunase se face treaba + un adaptor metalic cu filet - pb e ca deja nu ma bag la asta. Insa LCD-ul de Logan are afisaj si pt asta si se poate profita de acest aranjament.

Cam asta este tot.

Aaaa sa nu uit. Mai trebuie un 12v din contact (prin siguranta normal) si un 12v permanent (tot prin siguranta).

Operatiunea asta am facut-o deja la mine si merge de aproape un an fara nici o pb. Singura exceptie este ca la mine semnalele de consum vin pe CAN (16v deh... :mrgreen: ).

Fişiere ataşate:
eror9 - Copy.png
eror9 - Copy.png [ 28.25 KiB | Vizualizat de 4208 ori ]

Programari chei

Ultima oară modificat de bubu782001 pe 15:20, 19 Mar 2012, modificat 1 dată în total.

14:51, 19 Mar 2012
Profil YIM

V-am ciuruit !!! Ha ha ha! :lol:

Programari chei

15:09, 19 Mar 2012
Profil YIM

Da :D arata foarte bine o sa ma apuc sa caut pe la dezmembrari un bord de logan si te contactez :lol:

15:12, 19 Mar 2012
Profil YIM WWW

ps MERGE si cel de CLio Symbol (unde nu se foloseste CAN-ul). Deci cu LCD_ul mai micut.

Programari chei

15:21, 19 Mar 2012
Profil YIM

http://clubclio.ro/viewtopic.php?f=73&t=3771
aveti mai sus un link unde se dezmembreaza un clio cu CB daca il doreste cineva go for it ;)

17:16, 26 Mar 2012

1. CB-ul ala este ok DOAR la twingo 1.2 8v

2. Te rog nu mai scrie aici - fa un topic de sectiune tehnica, daca vrei il fac eu. Pb e ca am postat aici niste servicii care sa dea naiba daca mai se intelege ceva.

O sa am o vorba cu adminii sa ii rog sa stearga niste postari si sa lase doar ce o sa ii rog eu (asta daca se poate binenteles).

Programari chei

18:14, 26 Mar 2012
Profil YIM

Sal bubu. Ma uit la topicul tau cu twingarii si cu pretul ptr imo off...Eu nu ma integrez in acea categorie? No offence. Bafta

18:33, 26 Mar 2012
Profil YIM

No offence, insa daca citesti ce o sa scriu mai jos cred ca ai intelege.

Pt Twingo 1.2 8V costa 200 lei. Pretul asta este pentru ca se face immo off din soft fara a mai necesita alte interventii.

Cum majoritatea Twingo-urilor de pe la noi sunt 1.2 8V am omis sa spun asta (my bad).

Pentru Twingo 1.2 16v pretul este de 250 lei. Acest model aparte necesita un emulator de cod.

Pentru motorizarile Renault de 1.4@16v, 1.6, 1.6@16v pretul este 300 lei - de asemenea este necesar acel emulator (exceptie aici face doar 1.4 8V la care iau 250 la fel ca la cazul 1).

Diferenta este SIMPLA: eu ORICE ECU pe care il decodez, il dau 100% testat si garantat ca merge in ORICE CONDITII, chestie pe care nu multi o fac (+ experienta, am facut deja cateva sute - cam toate motorizarile de la Renault).

Nu convine? No problemo...Renault aduce ORICE PIESA - cu garantie tot tacamul. Insa dupa cum ziceam, este posibil sa va dublati valoarea masinii - la propriu.

Programari chei

Ultima oară modificat de bubu782001 pe 19:23, 26 Mar 2012, modificat de 2 ori în total.

19:10, 26 Mar 2012
Profil YIM

N-am fost atent cand am citit topicul. Imi cer scuze. Vezi ca am pus o poza cu masina. Sa-ti faci o idee. Bafta

19:13, 26 Mar 2012
Profil YIM

Asadar cine mai doreste, cine mai pofteste.

In curand o sa fie si INTERFETE de diagnoza Derelek CAN-BUS.

Programari chei

17:06, 07 Iun 2012
Profil YIM

Salut Bubu,

Nou pe forum, deci presar scuze daca arunc cuvinte unde nu trebuie. As dori sa apelez la serviciile tale, pe care le-as lega de:
- in primul rand un CB ca ma omoara adrenalina de dupa alimentarea cu carburant cand sunt la drum lung, si benzenul se plimba dupa voia lui in minunea de rezervor;
- un motor schimbat si de care nu stiu prea multe;
- un comp ABS pe care l-au schimbat unii, incercat sa il faca sa mearga altii, inert si in ziua de astazi;
- si de cateva intrebari ale mele cu raspunsuri pertinente si documentate din partea ta catre mine.
In cateva mici detalii: Twingolino 2007, 70000 si ceva de km (motorul schimbat din cate am inteles dupa un o "interventie accidentala"), ABS (nefunctional), AC care atunci cand este prea cald fluiera subtire si alte si alte chestiuni.

Multam anticipat si de intelegere, iar daca nu este postat unde trebuie, rog sa fiu indrumat eventual mutat acolo unde era cazul.

20:00, 26 Iun 2012
Profil YIM

Salutare.

Din cate am inteles eu situatia la tine se prezinta in felul urmator: Masina a avut motorul schimbat.

Intrebarea nr 1. Schimbarea motorului a avut loc cand aveai masina, sau inainea achizitionarii ei - undeva in istoricul acesteia, poveste spusa de vanzatorul masinii ?

Intrebarea nr 2. Esti SIGUR ca masina are ABS ? A lucrat ABS-ul pe masina asta, sau sunt povesti spuse de catre vanzatorul masinii ?

Intrebarea nr 3. Ce tip de motor ai pus pe ea? Identic cu cel anterior ?

Ideal se face cam asa: se identifica configuratia INITIALA dupa placuta ovala a masinii, adica tip motor, daca are sau nu ABS - respectiv avand datele astea la mana, se COMPARA cu ce ai acuma tu pe masina. Asta vis-a-vis de motor si ABS.

CB - adica computer de bord. Se poate pune insa DEPINDE de tipul tau de motor - si nu ai spus absolut nimic despre asta.
Astept informatii ex. D4F 700 sau D7F 703 etc. Deci este nevoie de modelul motorului - D4F sau D7F respectiv indicele de fabricatie al acestuia - 700, 701, 702, 703, 704, 708..etc

Chestia cu "fluieratul" AC-ului poate sa indice un nivel scazut de freon - deci o ungere defectuoasa sau o curea intinsa prea mult, sau un intinzator de curea pe duca. Sunt multe cauze.

Toata stima,

Programari chei

21:06, 26 Iun 2012
Profil YIM

Multam de promtitudine, in primul rand.
In al doilea tin sa mentionez ca masinuta este a prietenei mele, deci datele pot fi usor eronate sau incomplete, abia de acum incolo incepe punerea la cap a informatiilor si rezolvarea problemelor.

1. Motorul a fost schimbat inaintea achizitionarii masinii, persoana care a avut-o suferind un accident in "Nemtia".
2. Masina a avut ABS, insa conectarea defectuasa a dus la corodare si functionare improprie pana la cedarea definitiva. Modulul ajuns in moarte clinica aducea modificari in mersul rotund al motorului+kilometraj aratat aiurea+servo ajungea sa il misti prin rasuflare iar la aprinderea martorului din bord se ingreuna ca la una fara servo. Modulul a fost schimbat, au disparut adiacentele probleme dar ABS-ul nu isi face treaba.
3. Motorul este 1.2 16V cu destula vlaga in el - deci cred (spre siguranta) ca este asemenator celui anterior.

Despre CB... cu toata stima, daca te gasesc disponibil si pe strazile Bucurestiului si eu as vrea sa aflu mai multe despre motoras (sper sa intru in legatura cu baietii cu service-ul Twingo saptamana asta pentru a-ti putea oferi mai mute detalii - stau in Rahova si din cate am inteles destul de aproape de ei).
Vis-a-vis de AC, l-am banuit si eu de lipsa de freon (baga aer cald in trafic intens).

Sper sa iti pot oferi un cumul mai mare de detalii face to face, daca este posibil, direct din simptomele pacientului.

O seara faina.

21:28, 26 Iun 2012
Profil YIM

Daca te ajuta o eventuala poza a unor repere de pe motor... un semn si se posteaza :)
Nota: 2005 nu 2007, my bad

21:30, 26 Iun 2012
Profil YIM

Pai dupa cum ziceam..trebuie acele date identificate.

Programari chei

21:59, 26 Iun 2012
Profil YIM

Salut,

Cred ca daca iti postez aici pozele cu motorul iti supprapoluez Topicul. Dar sper sa fie luat ca un apel la serviciile tale si sa incadreze intr-un fel de bazar cu consultanta :) Inca o data imi cer scuze, iar daca nu se incadreaza rg din nou sa fie mutat.

Revenind la poze, iti voi atasa cateva cu motorul, etichetele de pe stalp si talonul sperand sa te elucideze oarecum in oferirea unor raspunsuri la strigatul meu de ajutor, desi nu am gasit etichete pe motor care sa fie si vizibile. Mentionez ca dupa ce scrie in talon nu am reusit sa gasesc bobina la nevoie.

Cu tot respectul si multam.

Fişiere ataşate:
SAM_0045.JPG
SAM_0045.JPG [ 2.97 MiB | Vizualizat de 4019 ori ]
SAM_0047.JPG
SAM_0047.JPG [ 2.99 MiB | Vizualizat de 4019 ori ]
SAM_0044.JPG
SAM_0044.JPG [ 3.14 MiB | Vizualizat de 4019 ori ]
SAM_0039.JPG
SAM_0039.JPG [ 2.95 MiB | Vizualizat de 4019 ori ]
SAM_0037.JPG
SAM_0037.JPG [ 3.12 MiB | Vizualizat de 4019 ori ]
20:43, 27 Iun 2012
Profil YIM

Dupa cum ziceam, pe masina ta original ai avut motor D4F 708. Ca aspect este la fel cu ce ai tu pe masina acuma. Daca motorul a fost luat pe pe un Twingo, tot D4F 708 este.

PS STERGE poza cu talonul ca nu este bine - sunt acte oficiale - eticheta aia ovala este indeajuns.

Acuma revenim la "oile" noastre. Motorul are calculator de injectie Siemens SIM32 IDENTIC cu cel de pe Logan/Sandero 1.2. De altfel motorul asta echipeaza "noile" Logan si Sandero 1.2.

Deci pe partea de CB se poate pune fara pb un LCD de la bordul de Logan (o sa iti trebuiasca 2 borduri - unul bun si unul doar pcb-ul pt pad-urile LCD-ului - ala pentru pcb se gaseste la vechituri prin Vitan si il cumperi la pret de nimic).

Insa mai stai putin. Am gasit ceva FOARTE interesant, si cred ca o sa pun si eu. O jucarica foarte FOARTE interesanta.

Daca merge pe Twingo o sa devina accesoriul nr. 1 la Twingo - iti garantez asta. Momentan pastrez tacerea si o sa revin cu detalii cand sunt complet informat.

Cu ABS-ul se rezolva - trebuie sa ne vedem sa iti inspectez un pic instalatia electrica.

Programari chei

23:58, 27 Iun 2012
Profil YIM

Cu ABS-ul ma arde...mai ales ca din cate m-am interesat trebuie sa stau bine cu malaiul prin buzunare ca sa il schimb la astia la Renault. Ar mai fi carcasa filtrului de aer care dupa cum se vede a fost sparta de un "mechanicless": a luat masina la test fara ea si cand s-a intors a crezut ca se afla sub capota desi crapa sub roata. As da-o jos si i-as spune un filtru conic, cu ceva tubulatura pana in partea dreapta, care este mai aerisita. O alta chestie dubioasa ar mai fi airbagul pasagerului (tind sa cred ca a fost schimbat)...dar povestim mai multe la o eventuala intrevedere.
Abia astept sa vii cu ceva tare pentru "bijuteria ochioasa" si ma interesez de piesele necesare pentru CB. Nu te mai intreb si de turometru desi te-as "descoase" maxim pe subiectul asta.

Multam enorm si o zi faina.

07:50, 28 Iun 2012
Profil YIM
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 45 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul