Răspunde la subiect  [ 45 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Computer de bord pentru Twingo 
Autor Mesaj

Turometrul este SIMPLU. Practic din bordul ala se scoate semnalul de turatie (cu motorasul care actioneaza acul) intr=un ceas pe care il vrea sufletelul tau. :mrgreen:

Se face. Pb ramane de ordin MECANIC - amplasamentul mecanic, carcasa pt CB, pt turometru samd.

DAR MOMENTAN uita ce ti-am spus pana acuma - CB si TUROMETRU. Am o posibila solutie foarte foarte TARE! Stiu destul de putini de ea insa nu vreau sa facem reclama la ceva ce inca nu stim daca merge pe Twingo. Momentan suntm in sapaturi. Trust me.

Daca e ne vedem intr-o zi si ne uitam si la ABS-ul tau.

Programari chei

Diagnoza auto: Renault, Dacia, Peugeot, Citroen, VAG, OPEL, BMW

Telefon: 0723820128
e-mail: mircea.mocanu.ct@gmail.com
YM: bubu782001@yahoo.com

10:36, 28 Iun 2012
Profil YIM

Pai... 0724043002: un semn cand afli ca ai o zi lejera si ma poti strecura si pe mine in agenda in fata/spatele blocului la teste.
Te-astept cu vesti minunate. :D

S-ai zi buna.

10:53, 28 Iun 2012
Profil YIM

Ia zi Geoni, sa rezolvat cu ABS-ul? Daca nu cred ca trebuie sa il demontam cu totul insa e jale cu asta...stii de ce? Pt ca se duce naibii tot circuitul de franare. Deci inainte de asta trebuie cumparat lichid de frana si apoi demontata pompa de ABS si reparata.

Programari chei

21:35, 28 Iun 2012
Profil YIM

Mircea... taaaraaas... adica roti blocate - fum din cauciucuri :D ca doar l-am testat :lol: patinaj artistic, noroc ca era asfaltul incins unde le-am testat. Franele sunt cat de cat ok dar e loc muuult de mai bine. O facem dar sa vb cu Gica si cu Scriciu de placute, discuri, etrieri si ce o mai fi daca tot umblam la ele sa le facem cap coada :) discurile mele au deja guler si deformari si santuri. Plus ca trebuie si ceva malai pentru aceste "accesorii".

Ne vorbim ca ieri te-ai bagat in cabluri si n-ai mai iesit sa te mai intreb de una alta:D plus ca am datorie acum la tine cel putin o bere.

07:53, 29 Iun 2012
Profil YIM

Stai linistit. AM gresit ca te-am lasat sa pleci fara sa sa facem niste teste cu diagnoza. Pb e ca daca nu vrea sa isi revina ca sa dai ala jos este jaleeeee. Ai vazut si tu unde este pus...

Programari chei

10:42, 29 Iun 2012
Profil YIM

Vin cu scaune de acasa si o asez frumos pe ele si cu manutele mele cele 2 il scot viu si nevatamat in coma pentru a ti-l da sa-l readuci la viata :D daca se poate, daca nu... traim si mai vedem :)

10:58, 29 Iun 2012
Profil YIM

Se poate insa degeaba e scaunelul... iti trebuie o groapa ca la sciciu@gicu sa poti sa intrii sub ea.

Programari chei

11:05, 29 Iun 2012
Profil YIM

Mai stii cum se puneau Daciile pentru antifonare :) ?!? Asa pe o parte cu burtica la vedere?!? Asa ajunge daca nu vrea sa il lase dat :lol:

11:09, 29 Iun 2012
Profil YIM

:D

Dap. E o treba.

Programari chei

11:14, 29 Iun 2012
Profil YIM

Bubule, ce zici, se poate? Arata super bine :D

http://www.youtube.com/watch?v=Fpyz7mq3 ... CP30Sh1QzQ

08:34, 02 Iul 2012
Profil YIM

Arata foarte bine mai multe informatii sunt aici:

http://www.twingotuningforum.de/showthr ... ?tid=21602

si aici

http://anilopedia.blogspot.ro/2011/11/twiputer.html

Se pare ca un turc a facut jucaria (Mehmet) username acarcim - pe forumul http://www.twingofanclub.com/index.php

Aici unde si cum le face http://www.youtube.com/watch?v=e0E-VfZo ... re=related

Manualul este in attachment.

220 usd este pretul pt userii de acolo, 250 usd pt userii noi (de fapt nu imi dau seama daca este USD sau EURO - google translate nu a stiut sa reproduca abrevierea tl)

Intre timp a aparut si versiunea a 2-a a acestei jucarii http://www.youtube.com/watch?v=GlIp8RkZ ... re=related

Si aici aveti adresa turcului scrisa pe cutie http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 740&type=1

Totusi te rog eu mult PASTREAZA linia topicului - asta este pt immo of, un anunt. Se duce dreq topicul. Hai sa facem la sectiunea Tuning un topic pt computer de bord.

Fişiere ataşate:
TWIPUTER_ENG.pdf [931.02 KiB]
Descărcat de 123 ori

Programari chei

11:14, 02 Iul 2012
Profil YIM

tl => lire turcesti oare?

11:29, 02 Iul 2012
Profil YIM WWW

hmm 250 lire turcesti...? :)) ASA E !!! CUm dreq nu m-am gandit...deci in jur de 500 lei. Nu e foarte mult. Acuma ideea e sa il cautam pe tip si sa il intrebam daca vinde sub forma de kit (DIY) sau le face el cap coada - as cumpara un kit.

Daca vinde...si cum putemn sa cumparam de la el. Am vazut ca a vandut in germania in venezuela...samd.

Programari chei

12:24, 02 Iul 2012
Profil YIM

Ba Bubule :( acum nu mai stricam topicul ?!? Hai sa-l contactam, ma bag si eu la o bucata :D

12:27, 02 Iul 2012
Profil YIM

Bubu scuze de offtopic
in primu rand iti propun sa faci o sectiune la Discutiii diverse care sa se numeasca intrebari pt Bubu :P
in al doilea rand crezi ca se poate pune asa ceva (twiputer) si pe twingo doi(al meu 2011 dar mai dureaza garantia) sau mai curand pe clio 1.5 dCi?

Ultima oară modificat de Lucian pe 12:47, 02 Iul 2012, modificat 1 dată în total.

12:44, 02 Iul 2012

Geoni scrie:
Ba Bubule :( acum nu mai stricam topicul ?!? Hai sa-l contactam, ma bag si eu la o bucata :D

Daca reusiti sa faceti o comanda aruncati si cu o caramida la mine in geam ca asa ceva chiar merita, vreau si eu!

18:40, 03 Iul 2012
Profil YIM

Lucian la tine NU MERGE jucaria aia 100%. La tine sunt fix 2 solutii:

1. Pui un CB (de Clio, de Kangoo, de Master, Trafic etc) pe CAN - (asta e motivul pt care la tine nu merge - se cheama CAN-BUS) si il montezi intr-o carcasa ceva - cum am facut eu.

2. Cumperi un bord de Twingo 2 faza a 2-a si acolo are NATIV cb.

Pentru ceilalti useri, o sa vin cu o informatie care probabil o sa ii dezamageasca.

CB-ul turcului, citeste informatia de consum astfel:

Se leaga la unul din injectoare (are legat un fir de un injector - vedeti link-ul de la sfarsitul postului). CB-ul inmulteste cu 4 per unitatea de timp (deci nr de injectoare per ciclu motor - nu ar avea cum sa calculeze altfel) si astfel deduce consumul.

FALS! Este COMPLET FALS!

In rampa la benzinare, (si la diesele) presiunea este constanta DAR, ceea ce multi nu stiu este ca ECU nu deschide injectoarele FULL intr-un ciclu continuu - ci le deschide mai mult sau mai putin in functie de cererea primita din senzorul MAP si potentiometrul de acceleratie. Adicatelea pe scurt, in functie de cat de mult (sau de putin) apasam noi pe pedala de acceleratie.

Injectia (adica calculatorul de injectie) foloseste procedeul Peak & Hold pentru a comanda injectoarele - deci el NU aplica 12v per injector si il tine deschis per unitatea de TIMP, ci il deschide MAI MULT sau mai putin per unitatea de timp - asa ca acel CB prezentat de turc, o fi el frumusel insa afiseaza GARANTAT niste informatii cu erori grosolane (vb de consum la 100 de km aici).

Yeşil kablo ise enjektör soketindeki kablolardan motora en yakın olanına bağlanıyor, in Google Translate: "Verde cablu se conectează la cablurile de socket injector pentru cine este cel mai aproape de motor," :lol:

PS dati mai jos pe pagina asta si o sa vedeti http://anilopedia.blogspot.ro/2011/11/twiputer.html

NU vreau sa ma c@c pe mine, insa sunt FOARTE multumit de CB-ul de la Renault (ma rog cel de pe Clio 2) de pe masina mea. O data ca informatiile SUNT exacte, a 2-a ca imi arata EXACT cati litrii de benzina a consumat (deci eroarea dupa un PLIN este de 130 de grame de benzina). Daca masina merge mai mult si CB-ul nu este resetat des, informatia devine din ce in ce mai exacta.

Asa sa am un termometru in masina sau un turometru se poate relativ usor. Ori turometru tot din CB-ul de Clio este tras - dec turatia la fel de corecta. Informatiile astea venind DIRECT de la calculatorul de injectie.

Programari chei

20:56, 03 Iul 2012
Profil YIM

pai si nu ar putea exista vreun motaj care sa fie legat la toate cele patru injectoare si sa scoata o medie cat de mult au fost deschise toate cele 4 injectoare intr-un ciclu si apoi abia rezultatul acela sa fie folosit pentru a calcula consumul? din ce ai scris tu mai sus, cel putin teoretic, eu as accepta asa ceva.

21:10, 03 Iul 2012
Profil YIM

Nu prea ai inteles din ce am scris eu mai sus...

NU CONTEZA DOAR TIMPUL cat sunt deschise injectoarele...conteaza SI CAT DE MULT SUNT DESCHISE INJECTOARELE (mai mult sau mai putin).
Daca un injector este deschis MAI MULT pe un timp de - sa zicem 2 milisecunde, arunca sa zicem 1 miligram de benzina in admisie.
Daca acelasi injector este deschis MAI PUTIN pe aceeasi unitate de timp - deci tot 2 milisecunde, arunca 03 miligrame de benzina.

Deci nu conteaza DOAR TIMPUL cat sunt deschise.

Deci PER UNITATE DE TIMP, poti avea consum DIFERIT in functie de deschiderea injectorului (adica de cererea de acceleratie si cuplu).
Si in documentatia tehnica este specificat asta - la relanti injectorul are vreo 3 milivolti alimentare, in turatie maxima, injectorul are vreo 5 volti pe el ASTA IN IMPULSURI ! Ori o bobina alimentata cu tensiune mai mica, duce la o cursa mai mica a actuatorului (deci deschiderea mai mica) daca este alimentata la o tensiune mai mare - duce la o cursa mai mare a actuatorului (deci deshiderea mai mare).

Pe scurt NU ESTE RELEVANTA citirea injectorului in functie de timpul de deschidere. Consumul se face la 100 de km. Intr-o 100 de km ai probabil zeci de mii de deschideri a injectoarelor, cumulate cu eroarea mai sus amintita, s-ar putea sa ai o eroare de cativa litrii buni.

Programari chei

21:29, 03 Iul 2012
Profil YIM

da, intelesem ca doar timpul este folosit pentru a calcula consumul. Asta ar insemna ca injectorul sa aibe doua pozitii inchis sau deschis, ceea ce e stupid, nu mi-am dat seama pe moment.
Deci ar trebui masurata si acea tensiune...

21:50, 03 Iul 2012
Profil YIM
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 45 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul