Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
montare ABS 
Autor Mesaj

Nr: VS92VLD
As fi interesat daca as putea sa pun abs la twingo.ul meu, 2001 si cam ce ar implica. Pompa frana, computer abs, si mai ce? Si manopera o fi scumpa?

15:22, 30 Apr 2013

din punct de vedem mecanic:

calculator abs
pompa abs
conducte
planetare
tamburi spate
fire

cat despre partea electr(ica/onica), trebuie sa-l intrebi pe bubu daca mai trebuie scris ceva prin ecu.

20:11, 30 Apr 2013
Profil YIM WWW

Si lista continua...

- portfuzetele cu suport de senzori
- talerele spate cu suport de senzori
- senzorii fata
- senzorii spate

Senzori separati nu o sa gasesti decat noi. Odata bagati in portfuzete se scot NUMAI prin distrugere. Se distrug nu ca asa ar trebui, insa din pacate nu merg scosi fizic, pentru ca sunt bagati prin presare in uzina si la orice portfuzeta utilizata senzorul ramane intepenit bine de tot.

Deci ca alternative ar fi ori senzori noi si portfuzete cu suport de senzori, ori portfuzete cu tot cu senzori SH.

Mare atentie! Senzorii sunt de 2 tipuri, inductivi (activi) si de tip HALL (pasivi). Aceste tipuri diferite de senzori se regasesc la Twingo deci trebuie luati in functie de modelul calculatorului ABS - pentru ca nu se potrivesc intre ei si nu se poate rezolva prin programare (este hardware problema).

Cam greu si cam multa munca - dupa parerea mea, dar nu este imposibil.

Pe de alta parte eu nu as avea curaj sa merg cu un sistem ABS pus ulterior - pur si simplu NU GARANTEAZA NIMENI ca nu poti avea probleme cu el. Nici macar firmele auto producatoare nu autorizeaza montarea unui sistem ABS ulterior (cu toate ca ar fi pentru ei un venit suplimentar) - de exemplu la montarea unui sistem de aer conditionat, Renault-ul te usureaza de vreo 1500 - 1800 euro, dar ABS nu accepta nimeni (nici VAG, nici BMW nici Renault...). Ceva motiv real o fi acolo...zic eu.

Ca nota, am intalnit un Logan si un Megane 1 care au avut instalat ABS ulterior - Logan-ul chiar a avut MARI probleme (frana a ramas blocata pe la 40 la ora in oras - pedala teapana in sus) iar Megane-ul dadea eroare ABS-ul cand depasea 80km/h si incepea sa vibreze ca naiba (lucra pompa ABS aiurea). Ambele masini din punct de vedere electric/mecanic se prezentau OK.
Dumnezeu stie ce se intampla acolo...sa fi fost de la inelele de citire...de la senzori...nu stiu - pe diagnoza dadea totul in regula. Logan-ul dupa ce a fost luat contactul si repus totul era ok - frana mergea ca inainte dar ce sa intamplat nimeni nu poate explica (ori posesorul nu avea motiv sa minta si sa dea banii aiurea pe diagnoza).

Din cate am citit calculatoarele ABS sunt calibrate per fiecare masina pe care este instalat - nu sunt facute la norma (precum cele de airbag de exemplu).

Pe de alta parte daca ai accident cu o masina care are ABS pus ulterior...cei care l-au montat sunt raspunzatori de problema asta. Eu recomand sa stati linistiti.

Una este un airbag, o injectie, un UCH...alta este un calculator responsabil de franare.

Inca ceva...100% trebuie omologat la RAR - face parte din modificarea sistemului de franare (deci sistem de siguranta).

Programari chei

Diagnoza auto: Renault, Dacia, Peugeot, Citroen, VAG, OPEL, BMW

Telefon: 0723820128
e-mail: mircea.mocanu.ct@gmail.com
YM: bubu782001@yahoo.com

11:05, 01 Mai 2013
Profil YIM
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 3 mesaje ]