Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
LED-uri in stop-uri 
Autor Mesaj

Am un bec de iluminat (220v) cu LED-uri. Acesta contine 166 de LED-uri albe superflux.

Cum vreo 2 LED-uri sunt pocnite ma gandeam cum sa pot folosi acest device in scopuri mai bune - anume cum sa instalez LED-uri in stopurile de la Twingo.

Am gasit un tutorial pentru un VW Golf insa procedura ar fi similara si in cazul micutei francofone. http://www.leduriauto.com/stopuri-cu-le ... n-stopuri/

Intentionez sa contionui acest post cu un tutorial - sper sa nu fac stopurile zob "live" insa din greseli invatam...nu? (de preferabil ar fi din greselile altora).

Atasat gasiti becul cu pricina - apropo cam 30 lei costa un bec din asta pe okazii - avantajul este ca sunt deja lipite pe bezi de cate 22 de led-uri (11 LED-uri pe coloana 2 coloane per segment).

Din cate am vazut pe site-ul respectiv, au fost folosit LED-uri colorate (rosii galbene si albe) insa am observat ca are stopurile albe - fumurii, deci e nevoie de coloristica la iluminare pentru asta. Ori eu intentionez sa ma folosesc de plasticul original al stopului care este deja colorat, asa ca LED-urile albe zic eu ca si-ar face treaba.

Cei care au experienta cu asa ceva, care au mai facut, nu va sfiiti sa bagati idei, sfaturi si de ce nu...critici (daca sunt intemeiate).

Fişiere ataşate:
bec-economic-led.jpg
bec-economic-led.jpg [ 115.38 KiB | Vizualizat de 2267 ori ]

Programari chei

Diagnoza auto: Renault, Dacia, Peugeot, Citroen, VAG, OPEL, BMW

Telefon: 0723820128
e-mail: mircea.mocanu.ct@gmail.com
YM: bubu782001@yahoo.com
20:49, 07 Mai 2013
Profil YIM

Nr: B-112-TGO
Interesanta ideea Bubu.
Intrebare, daca incep sa se arda pe rand acele leduri asa cum sau ars si pe acest bec (exemplu) ce facem?

22:08, 08 Mai 2013

Pai LED-urile au pocnit din alte motive. Chinezoii, din motive economice, au inseriat cate 22 de LED-uri per segment, iar segmentele sunt puse in paralel. Montajul este CALCULAT la numarul de LED-uri ca 220V sa se imparta si sa vina per LED aprox 3V. Acuma cum in Romanika sunt fluctuatii la nivelul retelei de electricitate - si pentru o milisecunda, este indeajuns sa sa se strapunga jonctiunea LED-ului. Crapa TV-uri si scule cu protectii mult mai procopsite...daramite un montaj cu niste LED-uri.
Saraciile astea de chinezi nu au pus si ei un stabilizator de tensiune ceva...au lasat lucrurile asa...aaa au pus o punte de diode sa faca curentul continuu (la alternativ nu aveau cum sa functioneze LED-urile). Dar deja dublau valoarea becului daca puneau un stabilizator in el (tinand cont ca la ei preturile la piesele electronice se calculeaza la kilogram sau metru cub :lol: )

La masina am sa pun cate un stabilizator de tensiune care imi limiteaza FIX tensiunea la cat doresc, plus un condensator de preluare a sarcinii. Asta fiind spuse sistemul ar fi 100% ok din punct de vedere al fiabilitatii. Un stabilizator de tensiune este 3 lei...deci la nivel de costuri nu e o paguba. Pe scurt daca sunt facute cu CAP, pot tine foarte mult fara probleme. Asa 2 fire stie tot romanul sa lege...

Programari chei

22:16, 08 Mai 2013
Profil YIM

Nr: TM 15 Kmc
Daca pui condensator, nu ai inertie?
Adica ma refer ca montand un condensator in paralel pe circuitul diodelor cand lasi pedala de frana de exemplu, ledurile sa ramana aprinse o secunda in plus pana descarci condensatorul.
In plus, pe baterie ai fluctuatii de tensiune?

22:29, 08 Mai 2013
Profil YIM

Nr: TM 15 Kmc
CrisTwingo scrie:
Interesanta ideea Bubu.
Intrebare, daca incep sa se arda pe rand acele leduri asa cum sau ars si pe acest bec (exemplu) ce facem?

Si daca se arde un LED nu e nimic. Nu se leaga in serie ca instalatia de brad :)

22:31, 08 Mai 2013
Profil YIM

Foarte normal - asa as fi facut indiferent de situatie. Chinezii insa au legat in serie LED-urile pe fiecare segment...deci daca pica un LED..pa segmentul ce se vede pe lateral, daca pica un LED din capat...pa "capacul" de LED-uri. :mrgreen:

Ma folosesc de bec ca e ieftin (cam 20 lei e unul) are o gramada de LED-uri (gata lipite - se fac simplu in paralel - doar izolez traseele prin taiere) si sunt superflux - adica au in ele o micro-oglinda conica care face ca lumina sa fie proiectata pe o deschidere mult mai mare (nu puctiform cum fac LED-urile ordinare).

Nu pun condensator pe LED-uri...pun pe stabilizator (asa se pune - pe intrare si pe iesire) inertia aia o sa fie egala cu 0 tinand cont ca pun si rezistente pe LED-uri - in paralel parca spuneam nu :mrgreen: ? Si o sa merg pe un 78L05 (sunt BUNE si ieftine). Folosesc 5V pentru ca vreau sa am rezistente mici sa nu se incinga tare sa fie fiabil montajul.

Programari chei

22:44, 08 Mai 2013
Profil YIM
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 6 mesaje ]