Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ] 
Pareri Xenoane 
Autor Mesaj

Nr: IS 95 PUI
o ardem undercover !! :)

Fişiere ataşate:
Fotografie0173.jpg
Fotografie0173.jpg [ 288.24 KiB | Vizualizat de 8028 ori ]
20:54, 20 Oct 2013
Profil YIM WWW

inca unul care ne orbeste pe sosea

00:21, 21 Oct 2013
Profil YIM WWW

adica gica ? ..

18:32, 21 Oct 2013
Profil YIM WWW

Adica, acele xenoane orbesc pe timp de noapte pe ceilalti participanti la trafic.

20:05, 21 Oct 2013
Profil YIM WWW
moderator

Eh, detalii + invidia lui Gica.

23:33, 21 Oct 2013
Profil YIM WWW

Nu-i asa Lecsey? Tie sa-ti fie bine,da-i dracu pe restul.

07:42, 22 Oct 2013
Profil YIM WWW

Nr: TM70KMY
Subscriu la ce spune Gica.

09:34, 22 Oct 2013

nu am deranjat pe nimeni niciodata macar un flash sa primesc sau claxoane ... bat in jos tare de tot si in poza sunt aprinse pozitiile .. 13xled smd alb !

20:54, 22 Oct 2013
Profil YIM WWW

Asa zic toti, oricum eu stiu ca oricum orice am zice noi, cei fara puterea de a face ceva, nu va intereseaza.

Ce probabil nu stiti voi, este ca xenoanele se folosesc strict la farurile cu lupa deoarece lumina este mult mai puternica, iar razele care nu sunt directionat corect la farul cu luciu normal sunt deranjante, insa cand sunt la o intensitate de 3000k - 4000k sunt ok pentru ochiul uman, dar cand urcati la 5000k - 7000k se schimba situatia.

Ca sa nu ma vorbesc de simplul fapt ca legal nu aveti voie, dar legea nu este pentru voi, nu?

21:10, 22 Oct 2013
Profil YIM WWW
moderator

Mah... nu-mi place sa-i dau dreptate,dar, cam are dreptate Gicosu aici, si yo negam ca nu deranjez pe nimeni in trafic, pana cand am ajuns pe serpentine, si mai treceau d'astia ca mine de nu deranjau, ca bat in jos, ca aveau pleoape, etc.. sincer, erau deranjante.
Iar legea e pt toti, noi doar ne asumam. Pana atunci luati-as ceata in xenon. :lol: Pe lunga, precizez ca detin bixenon.

21:37, 22 Oct 2013
Profil YIM WWW

:lol: :lol: :lol: :lol: da asa e .. fiecare cum ii place .. nu ma contrazic cu nimeni .. fiecare cu gusturile lui .. o sa urmeze sa imi pun faruri cu lupa , badboy , suspensie pe perne de aer sau suspensie reglabila .. dar dupa iarna

22:16, 22 Oct 2013
Profil YIM WWW

GicaPhp scrie:
insa cand sunt la o intensitate de 3000k - 4000k sunt ok pentru ochiul uman, dar cand urcati la 5000k - 7000k se schimba situatia.

cifrele alea nu reprezinta temperatura culorii ?

Imagine

11:47, 23 Oct 2013

Eu nu cred ca Twingo-ul asta ne-ar orbi mai mult sau mai putin decat ne orbesc altii in trafic. Daca sunt instalate si reglate corect, cred ca nu sunt o problema in traficul obisnuit. Daca drumul e cu denivelari majore sau pante, atunci poate deranja. Oricum, am vazut destui cu faruri reglate aiurea, cu becuri din targ, cu tot felul de combinatii care mai de care mai orbitoare ca imi doream sa fie vreun control de trafic sa ne scape de ei.
Personal sunt obisnuit cu xenoane si am regretat ca Twingo nu a fost prevazut tehnic pentru ele. Nu m-as indeparta prea mult insa de solutia tehnica prevazuta de fabricant.

Intrebare: Cum se vede cu xenoanele tale noaptea pe drumuri neiluminate si eventual si pe ploaie? Dar sincer?

Pe de alta parte, vei intampina probleme cu politia. Poate ca pe la noi te mai scoti, dar in alte "judete" de prin Europa doar scoti...min 45 de euro! Sper sa nu ai parte de amenzi si sa te bucuri de masina ta asa cum iti place!

12:30, 23 Oct 2013

SimonS si eu am avut aproape un an xenon dar asta vara am fost in Ungaria si am trecut la becurile originale tocmai din motivul ca acolo unde e lege nu e tocmeala...(si nu stiu sa ma tocmesc in ungureste oricum). Sincer noaptea pe drumuri neiluminate cu xenon e alta viata....cu faza scurta vezi cam la 70% din ce vezi cu faza lunga si proiectoare si faruri cu halogen. dar totusi am ramas la becurile originale de asta vara si pot spune ca m-am reobisnuit cu ele tocmai pt ca asta vara pe serpentine intre Baia Mare si Sighetul Marmatiei am fost orbit de f multi cu xenon pus in curte in fata casei.... are si xenonul anumite avantaje dar o sa revin la el daca o sa imi pun pe masina faruri cu lupe....
Domnu moderator lexey cred ca ar fi ok de pescuit toate postarile referitoare la xenon si aruncate intr-un topic dedicat. ce zici?

13:38, 23 Oct 2013

Asta iarna pe ceata mi-au fost infipte in ochi niste xenoane roz, altele verzi ... cat de legale or fi ? De fapt care e faza ? Sunt legale xenoanele sau nu ? Ce se risca ?

17:23, 23 Oct 2013

Tamango din cate stiu eu nu prea sunt legale daca nu sunt Oem (adica faruri prevazute cu auto-leveling, lupe si cu spalator faruri). In plus este destul de greu sa pui aftermarket toate aceste optiuni pe masina... dar teoretic daca ai faruri cu lupe sunt legale. fratimiu are xenon aftermarket de cel putin 4 ani si jumatate si nu a avut nicio problema nici in tara nici in afara (Ungaria, Slovacia, Cehia, Austria) dar are faruri cu lupe.
De riscat risti sa iti ia talonul...

22:03, 23 Oct 2013

Daca masina vine din fabrica cu ele sunt legale sau daca exista un sistem aftermarket cu care mergeti la rar si este omologat pe vehicul respecitv, in rest nu este voie.

Problema cea mai mare este ca sunt prea multi care au xenoane si nu-si schimba placutele de frana, ca sa nu mai vorbim de bielte directie, capete de bara, parbrizul crapat si lista poate continua, DAR au XENON ca asa a vazut la vecinul si cum el nu poate fi mai prejos decat el, si-a pus si pe proiectoare si merge cu ele aprinse non stop.

Pacat ca suntem asa de nepasatori fata de cei din jurul nostru, in rest, pace si prietenie.

22:08, 23 Oct 2013
Profil YIM WWW

Tamango scrie:
GicaPhp scrie:
insa cand sunt la o intensitate de 3000k - 4000k sunt ok pentru ochiul uman, dar cand urcati la 5000k - 7000k se schimba situatia.

cifrele alea nu reprezinta temperatura culorii ?

Imagine

Da.

22:09, 23 Oct 2013
Profil YIM WWW

Nr: is-08-gpt
GicaPhp scrie:
Daca masina vine din fabrica cu ele sunt legale sau daca exista un sistem aftermarket cu care mergeti la rar si este omologat pe vehicul respecitv, in rest nu este voie.

Problema cea mai mare este ca sunt prea multi care au xenoane si nu-si schimba placutele de frana, ca sa nu mai vorbim de bielte directie, capete de bara, parbrizul crapat si lista poate continua, DAR au XENON ca asa a vazut la vecinul si cum el nu poate fi mai prejos decat el, si-a pus si pe proiectoare si merge cu ele aprinse non stop.

Pacat ca suntem asa de nepasatori fata de cei din jurul nostru, in rest, pace si prietenie.

Din pacate Gica are dreptate... eu unul nu sunt de acord cu ele... inafara de faptul ca "dau bine" xenoanele nu iti ofera niciun avantaj ... pe ploaie, iarna pe ninsoare, ceata sunt egale cu 0 ... amenda e foarte mare, risti sa ti le confiste... sa nu mai vorbim ca iti "salta" si certificatul... iar cel mai mare dezavantaj e ca ii deranjezi pe ceilalti participanti la trafic, nu va ganditi ca la o viteza mai mare din vina voastra puteti produce un accident GRAV! voi XENOANE sa aveti!

23:48, 12 Dec 2013
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 19 mesaje ]