Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Diferenta intre motoarele d4f 
Autor Mesaj

Nr: B 987 MHN
Stiti cumva care sunt diferentele intre motoarele d4f cu filtrul de aer in capacul de la culbutori si cele mai noi de dupa 2005 cum sunt cele de pe sandero?

Ma refer la injectoare, senzori si ecu?

M-ar tenta sa transform motorul ca sa scap de problemele cu uleiul in carcasa filtrului.

14:12, 10 Dec 2013

Iti bati capul degeaba, la cat pierde ori o faci cum trebuie ori o ignori si-ti vezi de treaba,

Ecu difera, mufele, senzorii difera pe scurt, se poate dar costisitor.

20:14, 10 Dec 2013
Profil YIM WWW

Mda asa ma gandeam dar imi e un pic teama ca in trecut nu a avut schimburi de ulei regulate si va trebui desfacut motorul. In carcasa filtrului de ulei era un fel de mal pe fund, un strat de cca 1cm. Acum am o balta de ulei in carcasa filtrului de aer, se vede daca scot filtrul, si nu e ulei curat.

Iar sambata cand i-am schimbat antigelul avea aerisitorul de pe termostat infundat cu ceva ce imi arata a noroi... Incep sa cred ca motorul a fiert la un moment dat si a fost umplut cu apa de aiurea mai ales ca vasul de expansiune e f murdar. :(

Va trebui sa vin pe la voi sa il desfaceti la un moment dat, pierde ulei pe toate partile, si pe partea din spate a motorului unde e galeria de evacuare e ulei, pare sa vina de sus de la capacul culbutorilor (poate de unde vine prins ecu-ul).

20:46, 10 Dec 2013

Nr: Ala cu MAC
ecu , injectoare , senzorime , chiuloasa , etc.....sta chill cu schimbatul ca nu merita banii
treaba cu uleiul in carcasa de la filtru de aer e de la simeringurile de la supape imbatranite + un furtun dintre carcasa de la culbutori si carcasa de admisie.
pierde ulei pe la garnitura de chiuloasa prin spate si pe la simeringul de la axa cu came (vorba lui Lecsey "E BOALA LOR DA-LE DRACU'''' ")
noroiul din instalatia de racire se face de la amestecarea tipurilor de antigel + coroziune.

21:07, 10 Dec 2013
Profil YIM WWW

Deja ma simt mai bine. :p

Parca nu e dracu asa negru.

21:21, 10 Dec 2013

Nr: Ala cu MAC
e negru da-l dracu.....dar nu e grav :))

22:07, 10 Dec 2013
Profil YIM WWW

mai ales daca este elf

22:20, 10 Dec 2013
Profil YIM WWW
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 7 mesaje ]